Turisté opouští Itálii, hrozí nová katastrofa

Autor:

Léto a obzvlášť to v Itálii bylo velmi krátké. Poté, co se země dostala z nejhoršího, je na světě další katastrofa – pro místní obyvatele velmi zničující, neboť se jedná o tu plnohodnotnou ekonomickou. Naděje na uzdravení cestovního ruchu se ochlazují asi jako brzy přicházející zima. Italská vláda se snaží podnikům a jednotlivcům pomoci jak jen může, ale bohužel s nedostatkem turistů – zejména Američanů, kteří tvořili největší procentuální část italský příjmů z cestovního ruchu – a s cestovními opatřeními, se kterými se potýká celý svět, se vytvořila jedna velká finanční díra. Ta se bude jen velmi těžko obnovovat.

To, co by Itálii mohlo uzdravit jsou právě turisté – ti ale chybí, často se do země bojí vycestovat a nebo jim to ani jejich domovské restrikce nedovolují. Bohužel Itálie není jediná, která se potýká s nedostatkem financí z cestovního ruchu – krize zasáhla řadu nejen evropských zemí. Lidé pracující v cestovním ruchu se tak museli rychle přeorientovat z tohoto odvětví na jiné, aby se alespoň nějak mohli uživit.

Foto: Florencie – Pixabay

Přestože ti, kteří Itálii navštívili v letních měsících a přišlo jim, že je vše na dobré cestě, se mohou mýlit. Dva měsíce nezachrání celou ztracenou sezónu. Předpokládaná finanční ztráta od turistů činí 25 miliard eur a na domácí cestovatele se ztráta výdajů vyšplhala až k 43 miliard euro. Koronavirovou krizí budou nejvíce zasažená mezinárodní města jako je Řím, Benátky nebo Florencie, kam jezdí především zahraniční turisté, avšak ztráta se dotkne všech italských měst.

Problémům nepřispívá ani nárůst počtu nakažených s COVID-19. Vina se přikládá zejména mladým Italům, kteří si nákazu přivezou většinou z okolních zemí, kam nezodpovědně vyjíždějí za zábavou. Problémem je ale i noční život v rušných městech, kde Italové nedodržují bezpečnostní ani hygienická pravidla stanovená státem. Denní přírůstky jsou sice nižší než například ve Francii nebo Španělsku, ale Itálie se bojí nadcházejí zimy. Nikdo neví, co přinese. Navíc druhá vlna koronaviru zhatila plány na obnovení cestovního ruchu v období září až listopad, protože řada lidí začala rušit své plány a zůstává raději ve své domovině.

Foto: pixabay