Události, které se staly v pátek třináctého

Autor:

Jakmile v kalendáři objevíte číslo 13., jistě se pídíte i po tom, na jaký den vychází. Dobrá zpráva pro všechny pověrčivé lidi. Letos nás takové pátky čekají jen dva. Ten první si užíváme právě dnes a ten druhý přijde až v listopadu. Jisté je, že pátek 13. nás straší už 713 let. Vše začalo událostmi, které spustil francouzský král Filip IV. Sličný. Ten nechal zatknout a následně systematicky vyvraždit řád Templářů.

Pokud věříte kartářkám, pak byste si měli v tento den dávat velký pozor. Pátek 13. je dnem velkých změn, ale také se něco ukončuje a něco jiného začíná. Měli byste na sebe dávat pozor a nenutit se do věcí, které se vám nezdají a nebo je nechcete dělat.

Věděli jste, že strach z tohoto dne má i svou oficiální diagnózu? Jedná se o triskaidekafobii. V některých zemích zašli tak daleko, že vynechávají pokoje s číslem 13. a nebo dokonce i patra. Všimli jste si někdy v letadle, že v nich zcela chybí řada 13.? Na mnoha letištích chybí i Gate s označením třináctky.

V lidských dějinách se stalo mnoho událostí – šťastných i nešťastných – avšak na žádné z nich by se nemělo zapomínat. Možná tomu chtěla náhoda, ale právě v pátek 13. jsme v roce 2003 rozhodli v referendu o vstupu do Evropské unie. Třináctka bývá také šťastná pro výherce v loteriích. Například v roce 1998 vyhrál francouzský sářkař přes 100 miliónů franků v sázkové hře Lotto.

Často se lidé bojí v pátek 13. létat. Černý den připomíná zřícení letadla v Moskvě, kde tenkrát zahynulo 147 pasažérů, včetně posádky. Naopak 13. srpna 2010 uhodil blesk do 13 letého chlapce, a to přesně v 13h 13 minut. Je to náhoda? Pokud ano, pak nezapomeňte, kdo se narodil v pátek 13. srpna 1899. Byl to navždy s hororem spojený Alfred Hitchcock.

Foto: Pixabay