Údolí Děsu aneb kouzelná místa Tetína

Autor:

Pokud jste si mysleli, že se jedná o jedno z těch míst, kde na vás bude působit silná negativní energie a z lesů číhat duchové, tak jste tak trochu na omylu. Přestože název děsivý, jedná se jen o trampskou osadu v oblasti Tetína a Srbska. Vznikla už v průběhu 20. let minulého století, a tak se právem řadí k nejstarším trampským osadám u nás.

V tehdější době byl na území Československa tramping velmi populární a téměř se jednalo až o masové hnutí. Zatímco dnes se této činnosti věnuje sotva několik jedinců. Před rokem 1920 se objevil nad Kodatským potůčkem nápis „Údolí děsů“, ostatně odtud pramení název trampské osady, která v místech později vyrostla.

Trampské záchranné body vznikaly vždy spontánně. Skupinky trampů, kteří se v okolí potulovaly, měly vždy svá jména. Například Kati objevili u bývalého lomu v Prdláku chatrč. Tu opravili, ale až poté objevili lepší místo v Kodetském údolí, kam se přesunuli. Opuštěnou chatu u lomu zabrala jiná skupina trampů z Košír. Přestože základna u lomu nebyla dobře přístupná a prostředí bylo chladné a vlhké, nakonec tam vyrostla osada Skalní Údolí.

Za to Údolí Děsu se nacházelo u Kody. Když přišli první trampové, žilo zde jen pár rodin. Když byly horší časy, živily se tyto rodiny prodejem potravin trampům. Trampové ale nezůstávali ve vesnici, nýbrž se přesunuli mezi Kodetský potok a nejbližší skálu, kde postavili první budovu, a to v roce 1922. Přátelství se rozrůstalo, a tak bylo třeba postavit další dvě budovy – Harney a Nibowaka. Do konce roku 1925 přibyly ještě budovy tři.

Ke svému jménu osada přišla, když jednoho dne se místem prohnala hrozivá bouře, jindy klidný potůček se proměnil v hladovou řeku, která s sebou smetla vše, co ji přišlo do cesty. Spící trampové v osadě si zachránili životy jen tak tak. Od té hrozivé noci svou osadu pojmenovali názvem, který tu byl už dávno předtím než jejich budovy – a to Údolí Děsu.

Zdroj informací: Kudy z nudy, Kam se vydat
Zdroj foto: Pixabay