Úklid domova po létě nemusí být stresující záležitostí, stačí když na to půjdete chytře

Autor:

Pro někoho je úklid nejvíce relaxační věcí na světě. Činnost, na kterou se každý den, týden nebo měsíc lidé těší.

Pro ostatní může být naopak neuvěřitelně stresující a vyčerpávající, zvláště když mají na talíři milion dalších věcí. Ať tak či onak, pravděpodobně existují chvíle, kdy se prach a nepořádek hromadí a času je nepříjemně málo. V takovém případě přicházejí na řadu úklidové postupy a vychytávky, které by měla znát každá správná hospodyňka a nejen ta.

Také si svůj pracovní den nedovedete představit bez ranního to-do listu všech aktivit, které musíte stihnout? Toto hobby můžete aplikovat i v oblasti úklidu vaší domácnosti. Než se pustíte do práce, sepište si, co v daný den chcete stihnout. Zbytečně se tak vyhnete stresu a napůl uklizenému bytu. Tou největší „uklízecí“ chybou je totiž úklid místnosti po místnosti – je to příliš pomalé. Gruntování je mnohem efektivnější, pokud si vyberete jeden úkol (utírání prachu, leštění zrcadel, vytírání) a ten provedete v každé místnosti. To vše ale krok za krokem.

Krok 1

Než začnete s úklidem, projděte všechny místnosti a posbírejte vše, co leží na zemi nebo je přehozené přes židle. Co jde, vraťte na své místo, oblečení složte do skříně nebo dejte do koše na prádlo a věcí na vyhození se zbavte.

Krok 2 

Milovníci domácích prací radí začít s úklidem v místnosti, která je nejvíce znečištěná, a tudíž bude vyžadovat nejvíce času. Takže hurá do koupelny a na toaletu. Nejprve však na všechny povrchy aplikujte čisticí prostředek a nechte jej působit.

Tip: V koupelně by vám nikdy neměly chybět vlhčené ubrousky, kterými můžete snadno otírat a dezinfikovat záchodové prkénko, umyvadlo nebo zaprášené poličky. 

Krok 3

Zbavte domov prachu a postupujte při této činnosti vždy ve směru odshora dolů. Nezapomínejte na horní poličky, kam běžně pohledem nezabloudíte, nevynechejte ani žaluzie, které bývají velmi zaprášené, a nezapomínejte ani na špatně dostupná místa.

Krok 4

Vydezinfikujte a otřete všechny povrchy – od linky přes spotřebiče a digestoř až po skříňky, dveřní kliky nebo ovladače od televize.

Krok 5

Pracujte efektivně a šetřete čas. Pokud existuje nějaká vychytávka, kterou by měl mít doma každý, kdo chce pořádek udržovat pravidelně, je to robotický vysavač. Ten vysaje, vyluxuje a promění váš byt na čistou a útulnou klícku. Například společnost iRobot spolupracuje s NASA a vyvíjí roboty i pro armádní účely. Takže když si dokážou poradit s mimozemským povrchem a všemi nástrahami vesmíru, úklid vašeho bytu pro ně bude hračka. Než dokončíte úklid koupelny a toalety, povrchy ve vedlejší místnosti se budou jen blýskat.

Krok 6

Připravené podlahy od robotického vysavače důkladně vytřete. Postupujte vždy směrem od konce místnosti k východu.

Krok 7

Otevřete okna dokořán a vpusťte do svého uklizeného domova čerstvý vzduch. A vše přivede k dokonalosti třeba květina do vázi na stůl. A pokud máte ještě živé zelené rostliny, nezapomeňte je při té příležitosti zalít.

Zdroj info: iRobot
Zdroj foto: Pixabay