Ušetřete si nervy a hlavně peníze aneb co nedělat při cestování do zahraničí

Autor:

Dnešní doba už je taková. Od většiny cestovatelů se dozvíte  jen rady co dělat v zahraničí, na dovolené, u moře apod. Málokdy se ale dočtete, co nedělat v zahraničí. Při tom tyto rady jsou stejně důležité, jako napříklady co dělat v pondělí odpoledne když prší. Ba ne. Většinou vám opravdu zachrání finance a hlavně váš čas, který jak víte, je to nejdražší, co máte a pak také samozřejmě nervy. Lépe se vždy připravit předem a vědět, co je špatně, než pak litovat.

Nevybírejte z bankomatů v jiné než lokální měně

Zní to logicky, ale občas se stane, že si chcete vybrat i jinou měnu, na co kdyby náhodou, nebo letíte/ jedete přes vícero zemí a chcete mít dopředu peníze u sebe. Málo kdy se to opravdu vyplatí. Hlavně se vyhněte tomu, abyste si při výběru z bankomatu volili možnost, že vám bankomat nejdříve nabídne částku ve vaší měně  a následně vyplatí částku v měně země, ve které jste. Jde totiž o extra službu, za kterou banky účtují vysoký poplatek a navíc vám dají ještě horší kurz. Takže proto vždy volte možnost vybrat si peníze v lokální měně, bez zbytečného přepočítávání a převádění.

Nepoužívejte neověřené bankomaty

Říká se, že je pohodlnost nade vše. V tomto případě to určitě neplatí. Vyvarujte se vybírání peněz z bankomatů, které se nacházejí v samoobsluhách, různě po ulicích, hotelech a nebo zapadlých uličkách. Jistě totiž víte, že bankomaty nevlastní jen banky, ale různí provozovatelé, které účtují další poplatky za výběr a opět mají horší kurz. Ostatně vlastníci těchto bankomatů, žijí z poplatků, které vám naúčtují při výběru z nich. Zajděte proto raději do banky. Bude to jistější.

Nejezte v turisticky oblíbených místech

Ono se to snadno říká, hůře dělá. Ale opravdu, když popojdete pár ulic vedle najíte se stejně dobře jako na místě hemžících se turistů. Důvod? V turistických oblastech jsou vždy nadsazené ceny, tak aby se na cizincích, co nejvíce vydělalo. Pokud nevěříte, určitě vám jako příklad bude stačit Staroměstské náměstí. Za obyčejnou Coca Colu zde zaplatíte i 95 korun. No já nevím, ale to je ze zlata? Ne, restaurace jen leží na dobrém místě a za to se platí. Prostě turistická přirážka. Proto až zase pojede na výlet nebo delší cestu přes různá turisticky oblíbená města, najděte si restaurace, které jsou méně známé a možná i více zapadlé od centra. Ušetříte.

Nehledejte letenky jen na jednom portálu

Pokud hledáte letenky, nikdy se nedívejte jen na jedny stránky. Chápu, že kamarád, který zrovna odletěl do Londýna za pět stovek vás odkázal na portál, kde je koupil. Ale otázka zní zda-li tam jsou takové ceny pořád. Lépe uděláte, když se na internetu porozhlédnete po několika různých portálech a podle nich pak vyhledáte levné letenky. To samé platí i o vašem termínu odletu. Pokud budete více flexibilní, samozřejmě tak jak vám to vaše práce dovolí, budete mít mnohem více možností ve vyhledávání a možných odletech do vysněné destinace. Je totiž možné, že v den, kdy chcete letět stojí letenka o pár tisíc víc, než den předem za pár šlupek. A propo vždycky se to s tím volnem dá nějak zařídit.

Neplánujte všechno moc dopředu

Je pátek večer, konečně jste se sešli s partou svých kamarádů a společně plánujete letní pobyt v zahraničí. Poté doma usedáte k počítači celí nadšení a v plánovací náladě. To je to nejhorší, co můžete udělat. V takových okamžicích má člověk dojem, že koupí nejvýhodnější letenky a nejvýhodnější ubytování právě teď hned. Ale opak je pravdou. Často se stane, že se klidně vyskytne nějaká sleva na letenky později a vás pak bude štvát, že jste přeplatili víc než jste museli. Vaši kamarádi vám také moc nepoděkují, tedy pokud to nejsou arabští šejkové, kterým by to bylo jedno. Jestliže tedy budete cestovat letadlem, první letenky hledejte nejdříve cca 3 měsíce před odletem a pokud pojedete vlakem, autobusem nebo lodí, zde si počkejte opravdu až na last minute nabídky, které jsou opravdu levnější, neboť společnosti potřebují zájezd zaplnit a tak jsou ochotni i s cenou hýbat dolů.

Foto: Shutterstock.com