Usnete v Praze a probudíte se v Bruselu. Startují noční vlaky spojující obě města

Autor:

Pohodlně, ekologicky a bez přestupu se nyní cestující dostanou nočním vlakem z Prahy až do Belgie. Nový železniční spoj propojí čtyři lukrativní evropské metropole – Prahu, Berlín, Amsterdam a Brusel.

Provoz na trase zahájí belgicko-nizozemský dopravce European Sleeper v pondělí 25. března, kdy vypraví první spoj z Bruselu. Z Prahy vyjede první souprava v úterý 26. března a do Bruselu dorazí druhý den dopoledne.

Cena jízdenek včetně místenky začíná už na 49 eurech (v přepočtu cca 1 250 korun) v sedačkovém oddílu. Lůžka ve sdíleném lůžkovém kupé startují na ceně 79 euro (cca 2 000 korun). Vlaky budou jezdit každým směrem třikrát týdně, a kromě hlavních měst budou stavět například v Ústí nad Labem, Děčíně (obojí pouze pro nástup), Bad Schandau, Drážďanech, Rotterdamu a Antverpách. Z Prahy mohou cestující vyrazit každé úterý, čtvrtek a neděli. Odjezd z Prahy je plánován v 18:04 hodin a do Bruselu dorazí vlak druhý den ráno v 10:27 hodin. Zpět z Bruselu vlaky vyráží každé pondělí, středu a pátek v 19:22 hodin a do Prahy dorazí druhý den v 10:56 hodin.

Udržitelnost a pohodlí

Zaměříme-li se na kritéria jako je udržitelnost, pohodlí, efektivní využití času nebo kulturu cestování, představují noční vlaky ideální způsob dopravy na střední vzdálenosti (tedy 700 až 1500 km). Nejvíce vlaky vynikají hlavně na poli udržitelnosti, kde jsou výhody zejména oproti letecké dopravě markantní. Vlak totiž produkuje až 10krát méně emisí než letadlo.

Čas strávený ve vlaku navíc můžete využít produktivně. Ve dne si můžete během cesty číst, připravovat se schůzku nebo vyřídit emaily, v klidu se u stolu najíst nebo prostě jen odpočívat a pozorovat měnící se krajinu za oknem. A jakmile vás přepadne únava, ulehnete na lůžko a pohodlně a v bezpečí zamykatelného kupé se přeneste do říše snů. Pro pocit ještě většího bezpečí a soukromí si pro sebe můžete zarezervovat rovnou celé kupé. A až se ráno probudíte, ocitnete se rovnou v cílové destinaci.

Cesta vlakem sice trvá o poznání déle než letadlem, tento čas ale strávíte hlavně tím, co jinak děláte v noci běžně – spánkem. Noční vlak je tedy v podstatě i vaším hotelem. Do cíle dorazíte odpočatí a svěží a připravení na poznávání města. Čas i peníze navíc ušetříte i díky tomu, že na rozdíl od letiště dorazíte obvykle přímo do centra města. Nemusíte si tak lámat hlavu ještě s (obvykle dost drahou) cestou z letiště do centra a naopak.

Ceny jízdenek a služby na palubě

Na výběr budou mít cestující hned několik variant jízdenek. Nejlevněji vyjdou místa v sedačkových vozech, vhodné zejména pro kratší vzdálenosti. Sedačkové vozy mají oddíly pro 6 osob a ceny jízdenek začínají na 49 eurech včetně místenky.  Druhou variantou jsou lehátkové vozy dostupné ve variantě pro 5 nebo 6 osob, kde ceny začínají na 109 eurech. V ceně máte samozřejmě zahrnuté také lůžkoviny, navíc dostanete ještě lahev vody.

V každém kupé se nachází zásuvky a každý vagon má na chodbě sdílené toalety a koupelnu s umyvadlem.  Nejpohodlnější variantou jsou lůžkové oddíly pro 3 osoby, které mají i vlastní umyvadlo. U těch cena začíná na 149 eurech, a kromě lůžkovin dostanete také vlastní ručník a balíček hygienických potřeb. V ceně máte navíc automaticky snídani (u ostatních jízdenek si ji můžete dokoupit), drink na uvítanou a vodu. Další občerstvení si můžete koupit u stevardů. Lůžkové a lehátkové vozy nabízejí také oddíly pouze pro ženy a všechny varianty kupé si můžete rezervovat pouze pro sebe.

Každá jízdenka nabízí tři různé tarify. Nejlevnější je tarif Easy Night, těchto jízdenek je však na každý spoj omezený počet a nelze je stornovat. Druhou variantou je Good Night, takové jízdenky máte možnost stornovat až do 1 měsíce před cestou zdarma a do 15 dnů před jízdou s 50 % stornopoplatkem. Nejvyšší třídou tarifu je Flex Night, ten nabízí možnost bezplatného storna až do 48 hodin před cestou.

Jedním z důvodů, proč lidé upřednostňují leteckou dopravu před vlaky je cena. Pro srovnání jsme si tedy vyhledali letenky i vlak z Prahy do Amsterdamu, a to v termínu 13. až 17. června. Nejlevnější tarif Easy Night v šestilůžkovém kupé vyjde v přepočtu zhruba na 4000 korun za zpáteční jízdenku. Letenky na stejný termín jsme nejlevněji našli za 2500 korun, v této ceně je ale zahrnuto pouze malé příruční zavazadlo pod sedadlo. V případě dokoupení jednoho kabinového zavazadla jsme ale najednou na ceně 5000 korun za zpáteční letenky.

Zatímco vlak zastaví na Amsterdam Central přímo v centru, z letiště Schipol vás čeká ještě cesta do města. Ve finále si tedy při cestě letadlem pěkně připlatíte. Vlakem dorazíte do Amsterdamu v pátek v půl sedmé ráno, letadlem přiletíte ve čtvrtek v půl jedenácté v noci. Připočíst si tedy musíte ještě cenu za hotel na jednu noc. Výhodou letadla je ale zpáteční cesta. Vybrat si můžete ranní nebo večerní let, v obou případech dorazíte do Prahy ještě v pondělí. Vlak z Amsterdamu vyráží v půl jedenácté večer a do Prahy dorazíte až v úterý dopoledne.

Cílem firmy European Sleeper je vybudovat síť nočních vlaků vyjíždějících z Nizozemska a Belgie. První vlak na trase Brusel–Berlín vyjel už v květnu loňského roku. Další nový spoj mezi Amsterdamem, Bruselem a Barcelonou by měl být uveden do provozu v roce 2025 nebo 2026. Právě tuto trasu Evropská komise zvolila jako jeden z pilotních projektů na zkvalitnění evropské mezistátní železniční dopravy. Rozhodli jsme se vrátit cestování nočním vlakem na výsluní. Naše noční vlaky propojují země a města stejně jako lidi a společnosti. Naší ambicí je zavést každý rok jeden nový spoj. Stále více lidí se odklání od letadel, aut nebo autobusů a objevuje půvab nočního cestování vlakem,“ uvádějí zakladatelé European Sleeper Elmer van Buuren a Chris Engelsman.

Zdroj info: European Sleeper, EasyJet, zkušenost autorky textu
Zdroj foto: Pixabay