Uzavření sportovišť ničí zdravé návyky populace. Lidé přibrali a necítí se dobře

Autor:

Dosud trvající opatření, která omezují provoz sportovních zařízení, se začínají neblaze projevovat na kondici aktivně sportujících Čechů. Cítí se fyzicky i psychicky hůře a přiznávají, že stoupla i jejich váha – sportují totiž výrazně méně a jiným způsobem, než byli zvyklí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který mezi českou sportující populací provedla společnost MultiSport Benefit.

Sportující Češi se s omezujícími opatřeními snaží vyrovnávat po svém. Ačkoliv 81 % populace sportuje za běžných podmínek ve fitness centru nebo podobném zařízení, i nyní se většina sportovců snaží kompenzovat nedostatek pohybu procházkami, během či silovým tréninkem v domácím prostředí. Sportují však s nižší frekvencí a 87 % dotázaných cítí méně fit než před pandemií. Třetina dříve aktivních sportovců nyní nesportuje ani jednou týdně.

Za běžných podmínek se polovina lidí věnovala pohybu 3-4x týdně, v současné situaci už ve stejné frekvenci sportuje pouze necelá pětina respondentů. Každý třetí člověk se dříve pravidelné pohybové aktivitě nyní navíc nevěnuje ani jednou týdně, ale např. jednou za 14 dní nebo dokonce jednou za měsíc, což s sebou nese rizika zejména pro psychickou stránku zdraví. Při delší odmlce od aktivního způsobu života slábne vůle a odvaha se znovu do sportování pustit a v aktivitě může lidem paradoxně zabránit i zhoršující se kondice. Misí MultiSportu je proto v tuto chvíli povzbuzení sportující komunity k obnově svých zdravých návyků – nejen pro hladký návrat Čechů do sportovišť, ale hlavně proto, aby se cítili lépe,“ říká Marián Škripecký, Country manager MultiSport Benefit pro Českou republiku.

Snížená aktivita Čechů se postupně začíná projevovat na jejich tělesné schránce. 36 % dotázaných přibralo 1-2 kg, u necelé čtvrtiny respondentů se tělesná váha zvýšila o 3-5 kg. Každý desátý dotázaný přibral dokonce více než 5 kg.

Výkyvy váhy o 1-2 kg jsou poměrně běžné a lze je přisoudit důsledkům svátečnímu hodování nebo zavodnění organismu. Vyšší přírůstky váhy však jednoznačně ukazují na nedostatečné dodržování režimu zdravého životního stylu, kde pravidelný pohyb hraje velmi významnou roli. Rychlé nárůsty tělesné hmotnosti o více než 5 kilogramů mohou mít významný negativní vliv na zdraví fyzické i psychické,“ uzavírá Škripecký.

Zdroj: MultiSport Benefit, Foto: Pixabay.com