V Chorvatsku si každý cestovatel najde to své

Autor:

Chorvatsko je stále jednou z nejoblíbenějších letních destinací pro spoustu Čechů. Zaprvé je blízko, takže se tam dá v klidu dojet i autem, a zadruhé v této zemi najdeme všechno, co pro pohodovou dovolenou potřebujeme – moře, přírodu, památky i kvalitní středomořskou kuchyni. Ať už je vaše představa dovolené jakákoli, můžete si být téměř jistí, že Chorvatsko ji splní.

Pokud vás zajímají přírodní krásy, určitě nesmíte vynechat Plitvická jezera. Se svými šestnácti jezery a vodopády je tento národní park jedním z přírodních pokladů Chorvatska. Dalšími místy, která byste měli zařadit do svého programu, jsou například ostrov Mljet, národní park Krka v centrální části Dalmácie nebo národní park Paklenica.

Jestliže jste příznivci luxusu, nejvíc pětihvězdičkových hotelových komplexů najdete v Dubrovníku a okolí. V Chorvatsku si ale můžete užít i relaxaci na zcela odlehlých místech, kde budete mít často pláž sami pro sebe. Takové soukromí hledejte na ostrovech Kornati.

Kdo by chtěl naopak hodně cestovat a projet co největší část země, dobrým výchozím bodem je Split. Odsud odjíždí jak autobusy, které míří dál podél pobřeží, tak i trajekty, jež vás zavezou na okolní ostrovy.

Lidé, kteří na dovolené spíš rádi posedí v kavárně nebo hospůdce a prohlédnou si raději nějaké ty architektonické památky, by měli zamířit do Záhřebu. Jako hlavní město má v tomto směru co nabídnout a někteří ho dokonce přirovnávají k Praze.

Z návštěvy Chorvatska můžou být zklamaní pouze milovníci písečných pláží. I když se jich tu pár najde, pobřeží je většinou kamenité a pláže oblázkové, proto je dobré přibalit si s sebou boty do vody a dát si pozor na mořské ježky.

Foto: Shutterstock