V Egyptě se zpřístupnila veřejnosti tři tisíce let stará alej

Autor:

Egypt patří mezi země, které pandemie zasáhla také velmi citelně a to zejména co se týká cestovního ruchu. Kromě koronaviru musí čelit i problému na Blízkém východě, který se rovněž podepisuje na počtu přijíždějících turistů.

Nicméně jak se říká, naděje umírá poslední. Před pár dny totiž proběhlo slavnostní otevření nové stezky spojující Luxor a Karak. Této stezce se říká Alej sfing (nebo také Alej beranů). Podle místních byl Luxorský chrám na tuto oslavu takto plný naposledy před deseti lety. Očekává se tak, že nově přístupné objekty a také alej, přiláká do místa řadu zvědavých turistů. Navíc jakmile zapadne slunce, jsou všechny sochy i chrám nádherně nasvícené, a tak vše dostává trochu jiný vjemový ráz.

Alej sfing, která v minulosti byla jen pár desítek metrů dlouhá a návštěvníci ji měli projitou za chvíli, se nyní rozkládá na třech kilometrech. Stala se tak spojnicí mezi chrámy v Luxoru a Karaku. V minulosti tu staří Egypťané mohli obdivovat přes 1300 sfing, avšak do současné doby se zachovaly jen dvě třetiny. I tak procházka stojí za to. Klidným krokem se z jedné strany na druhou dostanete zhruba za hodinu. Nicméně za parného dne jistě uvítáte, že na každém kilometru se nachází občerstvení.

Něco málo o historii stezky

K překvapení všech se původně nejednalo o stezku pro lidi, nýbrž o plavební kanál. Malé loďky tak převážely materiál a lidi mezi oběma chrámy, jenže jak Nil postupně vysychal a voda pomalu ustupovala, nebylo už možné kanál nadále plně využívat. Ten se tedy zasypal pískem a následně vydláždil. Vznikla cesta, která samozřejmě nemohla být jen tak ledajaká. Egypťané na její délce vystavěli tisíce sfing a také 6 procesních kaplí. Během toho samozřejmě uběhlo několik desítek let a největšího věhlasu se stezce dostalo až za vlády 30. dynastie, která se datuje 380 – 343 př.n.l.

Zdroj info: iDnes, Starověký Egypt
Zdroj foto: Pixabay