V Evropě vyroste největší metropolitní les

Autor:

Ekologičtější město pro lidi? S takovou vizí přišly španělské úřady v hlavním městě. V Madridu by měl v blízké budoucnosti vyrůst metropolitní les, který by se tak stal nárazníkem ekologických výhod nejen pro samotné obyvatele města. Nové zelené plíce se budou nazývat El Bosque Metropolitano. Bude zde vysazeno na 450 tisíc stromů a jiné flóry.

Les je součástí budoucích plánů Madrid 360°. Tento plán obsahuje řadu inovací a opatření zavedených místní vládou ke zlepšení kvality ovzduší v hlavním městě a také splnění emisních limitů stanovených Evropskou komisí.

Oblast lesa se bude rozprostírat na 75 kilometrech kolem obvodu Madridu. Spolu s lesem vznikne několik nových parků, dětských hřšť, stezek pro cyklisty nebo pejskaře a také turistické trasy. První stromy se začnou vysazovat na začátku října letošního roku. Bude se jednat o domorodé rostliny jako jsou divoké olivovníky, vrby, jilmy, jahodníky nebo i tymiány s rozmarínem.

El Bosque Metropolitano se tak stane dlouhodobým projektem Španělska a jeho dokončení bude zhruba za 12 let. Úřady úvadějí, že jakmile bude les hotov, bude moci pohltit na 170 tisíc tun emisí uhlíku a zlepší tak biologickou rozmanitost, sníží se také hlukové znečištění a hlavně bude působit jako tepelný regulátor města.

Foto: pixabay