V Jižním Tyrolsku se dá zažít nejen skvělé lyžování, ale také gastronomický zážitek přímo na sjezdovce

Autor:

Zářící slunce, báječné lyžování a lahodná krmě, tak zní stručná pozvánka do Jižního Tyrolska. Přesvědčte se sami, jak se místní lákadla nabízejí v nerozlučné symbióze.

Ochutnávat můžete přímo na sjezdovkách, v dosahu historických chat i moderních designových staveních nebo na jejich nasvícených terasách. Půvabná dřevěná chaloupka, u jejíchž dveří vás vítá zdobené paroží i starobylé domácí náčiní, kožešiny pokrývající křesla na zápraží, to je Luis Alm. Přímo u dolní stanice lanovky na Croda Rossa v Sestu v regionu 3 Zinnen Dolomity. Zbourali tu nedávno tři sta let starou usedlost a na jejím místě postavili bar s restaurací, kde sofistikovaně interpretují zdejší klasickou kuchyni. A pak vám půjčí sáňky, abyste si sjeli tobogán…

Před prvním lyžařským vlekem v Itálii, který v Corvaře v regionu Alta Badia jezdí už od roku 1947, stojí Rifugio Col Alt. Zvenčí sice vypadá jako bouda, která už ledacos pamatuje, ale uvnitř překvapí gurmánskou kuchyní. Ohromí už aperitiv, následuje ústřicový koutek anebo světlo svíček dokreslující atmosféru večírků. Ve výšce dvou tisíc metrů nad mořem! Poznávání vína oceníte v Bioch Refuge a také v La Ville. Zdejší jídelníček i vinný list obsahují víc, než byste čekali na vysokohorské chatě. Gurmánské tortelli plněné špekovou paštikou anebo bůvolí sýr ricotta podávaný na lůžku z fazolí zde vytvořil michelinský kuchař Norbert Niederkofler. Jenom tady můžete vybírat z kompletních řad některých jihotyrolských vín. Není divu, že se pyšní Cenou vinné kultury.

Kuchyni Ladínů, historického horského národa s románským jazykem z dolomitských údolí, ochutnáte v Ütia Picio Pre (ano, to je ladínský název) ve Furkelpassu/Passo Furcia v St. Vigil/San Vigilio na jižní straně Kronplatzu. Uzeniny, sýry, chléb, koláče i těstoviny podle tradičních receptů z místních hor. Romantický regionální pokrm s duší je pravým opakem unylého kosmopolitního fastfoodu. Jeden z nejstarších statků ve Val Gardeně, jehož stěny vyprávějí příběhy zdejších zemědělských rodin Moroderových, stojí v Costamule už více než dvě stě let. Chráněné stavení prošlo po roce 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a nyní ho zdobí i znamenitá kuchyně s tradičními pokrmy.

Chata Baita Rauch na Seiser Almu/Alpe di Siusi 1850 metrů nad mořem, tedy výš než vrchol Sněžky, byla před pár lety kompletně rekonstruována. Rafinovaná kuchyně vychází z alpské tradice, ale dosáhne až na středomořské vlivy. Sýr a špek si tady připravují sami, tudíž pečlivá příprava zaručena. Ještě o pár kilometrů blíže páteřní brennerské dálnici a dalších dvě stě metrů výš na Plose u Brixenu stojí La Finestra, kde šéfkuchař Daniel Messner se svými spolupracovníky nabízí vlastní koncept specialit této alpsko-středomořské kuchyně.

V areálu Merano 2000 najdete Waidmann Alm, kde mají vyhlášené alpské mléko, které získalo ocenění True Mountain Quality. V průvodci Falstaff 2021 dostala restaurace hodnocení dvě vidličky, a to už něco znamená. Horská rezidence Zeppichl v Moos in Passeier/Moso in Passiria v resortu Pfelders nad Meranem proslula produkcí klobásy a slaniny, sýrů i čerstvých pstruhů od místních dodavatelů. Nový útulný podnik si dělá jméno výtečnými specialitami ze zvěřiny. Ke 125 let staré Schöne Aussicht Schutzhütte/ Rifugio Bella Vista na ledovci na konci Schnalstalu/Val Senales dojedete teď jenom na lyžích nebo sněžném skútru. Nedaleko odtud našli před 22 lety v ledu Ötziho, jak se později potvrdilo, nejstaršího Evropana! Rodina Grünerova tu servíruje znamenitá žebírka, jehněčí, domácí těstoviny i tiramisu. Moderní design přináší naopak třeba restaurant Pichlberg v méně známém Val Sarentinu nad Bolzanem, kousek od lanovky proti proudu řeky.

Ve druhé části zimní sezony probíhají přímo na sjezdovkách také gastro akce. Třeba Ski & Cheese, ochutnávka místních dobrot se sýrovými sommeliéry ve Speikbodenu v Ahrntalu. A také akce zvané Roda dles Saus/Týden chutíAlta Badia, kde několik chat v La Crusc nabízí tradiční ladínské pokrmy, jejichž receptura se předává z generace na generaci. Jako příjemná tečka dne na lyžích, i tohoto textu, může posloužit Cocktail meets localObereggenu pod Latemarem. Překlad už netřeba, že?

Zdroj informací: Turistická centrála Jižní Tyrolsko, Visit Südtirol
Foto: Pixabay