V nejdelším jeskynním systému na světě se našly nové chodby

Autor:

Člověk by po takovém zjištění řekl, že je to cesta do středu Země. A možná by nebyl daleko od pravdy, když se chodby nachází v Mamutí jeskyni v Kentucky.

Zdejší Mammoth Cave (Mamutí jeskyně) se prozkoumává už 200 let a jak se zdá tak bádání nebere konce, vzhledem k faktu, že se objevily nové chodby. Kdo ví, jaká tajemství ještě jeskyně skrývá. Na místě operuje tým vědců z neziskové organizace Cave Research Foundation. Ti v předchozích týdnech nalezly 8 nových několika kilometrových chodeb, které vedou dál a nikdo zatím neví, kde končí nebo se rozvětví na další trasy. Délka zmapovaných cest se tímto rozrostla na necelých 680 kilometrů.

Dobrovolníci z řad vědců dané organizace nejen zkoumají nové chodby, ale také pomáhají s výzkumem na místě a se správou samotného parku. Nicméně objevování nových cest je vzrušujícím dobrodružstvím, protože hluboko v podzemí nefungují digitální a moderní přístroje tak dobře. Kartografičtí průzkumníci tak musí spoléhat na staré metody a zejména pak na kompas a měřící pásky. Nic tedy pro lidi, kteří mají strach z tísněných prostorů a zejména tmy.

Zdroj info: Lonely Planet
Zdroj ilustrační foto: Pixabay