V Pompejích se otevřela po dvaceti letech jedna z nejvelkolepějších vil

Autor:

Dům v Pompejích byl téměř dvě tisíciletí pohřben pod sutí a troskami po výbuchu sopky. Letos se konečně po náročné restaurátorské práci znovu zpřístupnil.

Stejně jako jiná místa, byla Casa dei Vetti v překvapivě dobrém stavu, když ji na konci 19. století archeologové objevili. Podařilo se dokonce zachovat mnoho fresek, které byly v bezvadném stavu. Jedna ze stěn odhaluje například 15 centimetrů vysoký vlys amorů, kteří se připravují na hostinu. Taková freska představuje příklad římského umění v prvním století našeho letopočtu. Poprvé byl dům zpřístupněn veřejnosti v roce 2016, po čtyřech letech se však zavřel, aby mohlo dojít ke kompletní restauraci. Vila se tak návštěvníkům otevřela 9. ledna.

Všudypřítomná erotika

Zachovalá vila se nachází v jedné z nejbohatších čtvrtí a byla pojmenována po svých majitelích – Alus Vettius Restitutus a Aulus Vettius Conviva. Původně otroci, později bohatí obchodníci, kteří se zabývali obchodem s vínem. Své bohatství investovali zejména do umění. V domě se totiž dochovaly bronzové a mramorové sochy, mramorové fontány a zdi pokryté extravagantním uměním zobrazující hony, erotické scény i řeckou mytologii.

Zajímavou místností je například ta blízko kuchyně. Její zdi jsou totiž vyzdobené erotickými nástěnnými malbami. Archeologové se tak domnívají, že možná sloužila jako nevěstinec. Což by nebylo nic neobvyklého, v té době byla prostituce legální a lehké děvy se tak často objevovaly v domech bohatých občanů. Ačkoli tyto ženy nebyly nikým jiným než otrokyněmi.

Co se plánuje dál?

Znovuotevření Casa dei Vettii je součástí širší obnovy v hodnotě 155 milionů euro, která je z velké části financovaná Evropskou unií. Víceleté úsilí má za cíl zabránit dalšímu zhoršování stavu naleziště a pokračuje v odhalování nových pokladů. Mezi nedávné restaurátorské projekty patří i Villa dei Misteri, velká vila na předměstí Pompejí a Dům milenců.

Zdroj informací: Lonely Planet
Foto: Pixabay