V Praze jezdí tramvaj v barvách trikolóry. Připomíná tím první prezidentskou volbu

Autor:

V pražských ulicích můžou lidé od dneška 26. ledna potkávat tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky.

Stroj je zbarven do státních barev Česka a připomíná výročí zvolení Václava Havla, který se stal prvním prezidentem samostatného českého státu. Barvy však nejsou to jediné, v čem je vůz jiný. Uvnitř cestující naleznou citáty Havla, které zdůrazňují jeho přínos pro zemi. Tramvaj vyjela v rámci akce „Havel pro cestující“, která připomíná Havlův obrovský význam společně s významnými historickými milníky, jako jsou např. vstup do NATO, vítězství hokejistů na olympijských hrách v Naganu nebo vstup do Evropské unie.

Na svou první cestu vůz vyrazil oficiálně ve čtvrtek 26. ledna po deváté hodině ráno ze zastávky Planetárium. Tramvaj bude v provozu celý rok na pravidelných linkách. „Václav Havel byl prvním prezidentem samostatné České republiky, ale jeho názory a postoje jsou aktuální i po 30 letech od jeho zvolení. Věřím, že se nám tento víkend v druhém kole prezidentské volby podaří zvolit si kandidáta, který nás bude důstojně reprezentovat,“ přál si Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Havel svou funkci opustil 2. února 2003, jeho nástupcem se stal Václav Klaus. „Václav Havel patří beze sporu k nejvýznamnějším osobnostem 20. století. Proto je i dnes důležité připomínat si jeho osobnost, nadčasové a hodnotově pevné postoje a názory,“ připoměl Jan Kalous, ředitel Muzea paměti XX. století.

S příchodem nového roku začaly oslavy třiceti let vzniku samostatné České republiky. Hned 1. ledna byly v barvách trikolóry nasvíceny budovy Nové radnice na Mariánském náměstí, Petřínská rozhledna, Rudolfinum i zeď pod Metronomem na Letné. Vyvěšeny byly na veřejných místech také vlajky České republiky jako symboly české státnosti.

Zdroj informací: Magistrát hlavního města Prahy
Foto: Magistrát hlavního města Prahy