V roce 2023 si nejlépe odpočinete na Jamajce

Autor:

V uznávaném přehledu destinací „Best in Travel“ pro rok 2023 zařadilo vydavatelství Lonely Planet Jamajku mezi nejlepší místa pro relaxaci.

Pro návštěvu zelené perly Karibiku svědčí mnoho důvodů: přátelské úsměvy místních lidí, neprobádané lesy, božské pláže a průzračné moře, chutné jídlo, energická hudba, působivé vodopády, pohoda a bohatá kultura. „Jsme velmi hrdí na uznání, které oceňuje kouzlo našeho ostrova. Lonely Planet zařazuje naši zemi mezi vybrané špičkové destinace pro odpočinek a nalezení sebe sama, mezi ideální místa pro regeneraci těla i duše,“ uvádí Gregory Shervington, regionální ředitel Jamajského turistického sdružení pro kontinentální Evropu, a dodává: „Jedná se o mimořádně důležitý milník, jež je odměnou za úsilí vynaložené v uplynulých několika obtížných letech a který nás posouvá do nové dimenze cestovního ruchu. V blízké budoucnosti se na Jamajce otevře spousta nových hotelů, a řada ubytovacích zařízení projde rekonstrukcí, aby lépe vyhovovala potřebám hostů.“

Výběr Lonely Planet sestavuje na základě nominací cestovatelů, spolupracovníků, novinářů, autorů průvodců, bloggerů a dalších. Z nominací pak panel odborníků pečlivě vybere 30 destinací na základě aktuálnosti, jedinečnosti zážitků a „wow“ faktoru. V úvahu se berou též činitele jako ekologie, komunitní život a rozmanitost na daném místě. Vítězné destinace jsou rozčleněné do pěti kategorií: jídlo, cestování, setkávání, poznávání a odpočinek. Kategorie usnadňují lidem zvolit si místo pro dovolenou podle toho, co je zajímá a co od cesty očekávají.

Zelená a vodní perla Karibiku

Jamajka je nevelký ostrov, ale je nesmírně bohatý na atraktivity, a díky tomu je jednou z nejoblíbenějších destinací v Karibiku. Původní obyvatelé – Tainové – pojmenovali ostrov „Xaymaca“, což znamená „země stromů a vody“. Toto jméno poeticky odkazuje jeho bílé písečné pláže, malebné horské vrcholy, vodopády a řeky. Jamajka je místo i pro dobrodružství a aktivní dovolenou – můžete se potápět, splouvat řeku na bambusovém voru, prozkoumávat vodopády a plavat v tůních či podnikat výlety do hor – a člověk ani nemusí mít fyzičku Usaina Bolta, aby si vychutnal túru bujnou vegetací na nejvyšší vrchol Blue Mountain Peak (2256 m n. m.).

Prostřený stůl celého světa

Stejně jako jamajská kultura, i zdejší kuchyně je eklektická, vyrůstající z tradic starého i nového světa. Z afrického koření vznikla jedinečná směs na grilované maso jerk, z jamů, rýže a banánů se vaří vynikající omáčky a nedílnou součástí jídelníčku jsou místní ryby. Všude v lesích zraje pestrá paleta vám známého i neznámého tropického ovoce. Když chutný pokrm zapijete jamajským rumem, zjistíte (a ochutnáte), jak si příběh jamajské gastronomie i kultury zachovává původní základ a zároveň se přizpůsobuje novému prostředí – a pochopitelně rytmu – Karibiku.

Země s vlastním soundtrackem

Jamajka je patrně jediná země na světě, která má svůj soundtrack. Dala světu Boba Marleyho, první globální superstar rozvojového světa. Reggae však nevzniklo z ničeho. Hudební kořeny Jamajky sahají od lidových písní západní Afriky až k elektronickým beatům současného stylu dancehall. Jamajka je hudební velmoc, což se projevuje nejen v basových linkách ze soundsystémů, které hrají prakticky všude, ale také v textech v místním nářečí patois a ve sborovém kostelním zpěvu. (Mimochodem, na Jamajce je největší hustota kostelů na světě, celkem jich tu najdete kolem 1600.) Hudba a život jsou na Jamajce jedno a totéž. Ostatně zjistíte to každý návštěvník, když se krátce po příletu začne pohupovat v pohodovém rytmu.

Zdroj informací: Jamaica Tourist Board 
Foto: Pixabay