V Saudské Arábii začne jezdit první vodíkový vlak. V Německu jezdí už od loňského roku

Autor:

Společnost Saudi Rail Company (SAR) ve spolupráci se společností Alstom v Rijádu uvedla první osobní vlak na vodíkový pohon Coradia iLint.

Podle tiskové zprávy šlo o výjimečnou událost a první představení vlaku na vodíkový pohon v oblasti Blízkého východu a Afriky. Spolupráce mezi SAR a společností Alstom potvrzuje odhodlání hledat a testovat inovativní řešení udržitelné mobility s cílem snížit emise uhlíku z dopravy a splnit cíle takzvané Vize 2030, stanovené vedením země.

Ukázka navazuje na memorandum, které SAR a Alstom podepsaly v září 2022 s cílem vyvinout nebo přizpůsobit vodíková řešení pro potřeby Saúdské Arábie. Osobní vlak Coradia iLint se vydal na svou první jízdu vodíkového vlaku v historii země. „Jedná se o významný milník v historii Saúdskoarabských železnic a společnosti Alstom. Tato spolupráce zvýrazňuje náš společný závazek k udržitelné dopravě a naše odhodlání podporovat inovace v železničním průmyslu. Vodíkové vlaky mají obrovský potenciál při snižování emisí uhlíku a představují smysluplnou alternativu k dieselovým vlakům na neelektrifikovaných tratích. Jedná se o důležitý mezník ve vývoji vlakových systémů na vodíkový pohon splňujících rostoucí potřeby kapacity Saúdské Arábie a sítí SAR. Jsme odhodláni spolupracovat se SAR v jejich úsilí o plnění závazků království v oblasti čisté energie a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060,“ uvedl Mohamed Khalil, generální ředitel společnosti Alstom v Saúdské Arábii.

Coradia iLint je první osobní vlak na světě poháněný vodíkovými palivovými články, které vyrábějí elektrickou energii pro rozpohybování soustavy. V loňském roce tento vlak ujel 1 175 km bez nutnosti čerpání paliva do vodíkových nádrží. První vlak s nulovými přímými emisemi je tichý, během provozu vypouští pouze vodu a je vybaven několika inovacemi: čistou přeměnou energie, flexibilním ukládáním energie a inteligentním řízením trakčního výkonu a dostupné energie. Společnost Alstom vyvinula řešení vodíkové trakce pro více platforem a podepsala několik smluv na vlaky poháněné vodíkovými články. První dvě flotily vstoupily do pravidelného komerčního osobního provozu už v loňském roce v Německu.

Souprava Coradia iLint se přímo na kolejích představila také v České republice a na Slovensku. V květnu roku 2022 projela v rámci Coradia iLint Railshow více než 25 českých a slovenských měst a přímo na palubě si zážitek z cesty vlakem poháněným vodíkem vyzkoušely tisíce lidí. „Jsem přesvědčený, že vodíkem poháněné vlaky jsou důležitou součástí budoucnosti dopravy také v České republice. Na delších neelektrifikovaných linkách představují finančně efektivní a pohodlné řešení bez přímých emisí. V dalším rozvoji na našem území ale zatím vodíkovým vlakům brání chybějící legislativní opora a rozsáhlejší infrastruktura,“ dodává Dan Kurucz, ředitel společnosti Alstom.

Zdroj informací: Alstom
Foto: se svolením společnosti Alstom