V zimě se za evropskou exotikou vydejte do Albánie. Z Prahy se tam navíc letá bez přestupu

Autor:

Přestože většina cestovatelů míří do Albánie na jaře a létě, nudit se zde nebudou ani v chladných měsících.

V Albánii je tepleji než v Česku, a to v létě i v zimě. Ve vnitrozemí je podnebí kontinentální a v přímořských oblastech jako je Saranda nebo Durres dosahují teploty v prosinci a lednu 10 až 12 stupňů Celsia. Naopak v horách, které pokrývají dvě třetiny země, mrzne a sněží. Hlavní město Tirana pořádá vánoční trhy na slavném náměstí Skanderbeg, romantické a vánočně nazdobené uličky najdete v centru Durres a lyžovat můžete na hranicích Albánie a Makedonie.

Ať už si chcete užívat vánoční atmosféru, objevovat historické památky nebo jen přivítat Nový rok na sněhu, Albánie vás překvapí. Jde o přátelskou a bezpečnou zemi, která navíc nezruinuje vaši peněženku. Ceny jsou výrazně nižší než v Česku. V luxusní restauraci si dáte večeři za dvě stovky. Ochutnáte tradiční jídla, ale i skvělou pizzu nebo výborné zákusky, které umí Albánci dokonale.

Ve městech se sněhem nepočítejte, zato si zde užijete klasické oslavy Vánoc. Přestože tento svátek nemá v Albánii takovou tradici, je 25. prosinec brán jako nejvýznamnější svátek roku. Krishtlindjet, nebo-li Vánoce, byly v době komunistického režimu potlačovány, dnes je ale vše jinak. Náboženské rozložení populace se dělí mezi křesťany a muslimy a není výjimkou, že obě vyznání oslavují Vánoce se stejným zápalem. Hojně navštěvovaná je i půlnoční mše a největší oslavy propuknou na Silvestra.

Navíc Albánci milují ohňostroje. Není divu, že ty nejkrásnější uvidíte a uslyšíte právě o Vánocích a na konci roku. Do Tirany se teď dá dostat i přímým letem z Prahy. Letenky nabízejí nízkonákladové společnosti Wizz Air a Ryanair.

Kam se v Albánii vydat?

Tirana

Moderní architektura vedle rozpadajících domů, bohaté i chudinské čtvrti, Tirana je město kontrastů. Přesto se hlavní město Albánie vyrovná evropským metropolím. Epicentrem je Skanderbegovo náměstí, velkolepé prostranství, kde se nachází mešita z 18. století, hranatá budova opery nebo muzeum historie. Během adventu a Vánoc je jeho dominantou obrovský vánoční strom.

Trhy startují 5. prosince a k dostání jsou suvenýry, tradiční jídlo a pití včetně svařeného vína v albánském stylu. Zaměřte se ale i na výbornou kávu nebo pečivo. Nevynechejte pyramidu v centru města, která dostala po letech nový háv nebo čtvrť Blloku, pulzující místo plné barů, restaurací a butiků. Nedaleko náměstí navštivte Bunk‘ Art s působivými expozicemi, které vám dají představu o komunistické totalitě v Albánii. K nákupům a posezení zve také tržiště Pazari i Ri nedaleko náměstí. 

Durres (česky Drač)

Starobylé přístavní město Drač jen půl hodiny od letiště v Tiraně se pyšní nejdelší pláží a historickým centrem. Nachází se zde největší amfiteátr na Balkánském poloostrově starý 3000 let nebo největší archeologické muzeum v zemi. Současným srdcem města je náměstí Illyria, na kterém najdete radnici, hodinovou věž a jen pár metrů od náměstí pak jednu z nejstarších mešit v Albánii.

Vánočně nazdobené romantické uličky v centru zvou k procházce nebo posezení v příjemných restauracích a barech. Pokud chcete vidět celý přístav z výšky a ještě se u toho dobře najíst, vyjeďte výtahem do patnáctého patra restaurace Rooftop XV, kterou najdete jen pár kroků od Benátské věže (Venetian Tower). Nechte si ale místo na zákusek. Na náměstí mezi věží a restaurací zaskočte do oblíbené cukrárny Pasticeri Pelikani. Její dorty, krémy nebo baklava budou příjemnou změnou k tradičnímu českému cukroví. Drač je také ideálním výchozím bodem pro další výlety. Navštívit tak můžete historický hrad a město Kruje nebo malebné město Berat, které charakterizují bílé kamenné domky ve svahu.

Levnější lyžování než v Alpách

Pokud vás už nebaví přeplněná alpská střediska, vydejte se do lyžařského centra Mavrovo nedaleko hranic Albánie a Severní Makedonie. Nachází se ve stejnojmenném národním parku a servíruje úžasné výhledy na pohoří Bistra i Mavrovské jezero. Ceny skipasů jsou oproti Alpám opravdu nízké. Mimo slunečné víkendy jsou navíc sjezdovky často poloprázdné a nabízí nepřeberné možnosti aktivit různé obtížnosti.

Zasněžené terény ocení lyžaři, snowboarďáci i dobrodružní freerideři. Ochuzeni nejsou ani běžkaři. K dispozici je 11 lyžařských vleků a 3 lanovky v celkové délce 5700 metrů. Lyžařská sezona startuje v polovině listopadu a trvá do dubna. Z Drače dojedete na sjezdovku za tři hodiny.

Zdroj informací: My Albania
Foto: Pixabay