Valentýnský víkend přinesl restauracím nejvyšší letošní tržby i návštěvnost

Autor:

Restauratéři za sebou mají prozatím nejúspěšnější dny letošního roku. Od pátku 11. do pondělí 14. února 2022 přišlo o čtvrtinu lidí více než v týdnu předchozím (pátek-pondělí).

Tržby vzrostly o třetinu. Pomohlo rozvolnění, hezké počasí i Valentýn. V porovnání s rokem 2020 však lidí chodí méně a problémy v gastro odvětví zdaleka nekončí. Vyplývá to z údajů společnosti SaltPay, která vytváří komplexní restaurační systém Storyous a pomáhá podnikům s digitalizací a automatizací procesů jejich podnikání.

„Leden a únor hospodským přinášejí každoročně nejnižší tržby i návštěvnost. Z jejich nárůstu na konci minulého a začátku tohoto týdne máme samozřejmě radost, lze ale předpokládat, že tato čísla ještě spadnou. Skutečné zlepšení očekáváme až na jaře při dalším ústupu pandemie a lepším počasí,“ říká Igor Třeslín, CEO Storyous, který je od loňského roku součástí mezinárodního startupu SaltPay.

Nejvyšší tržby letošního roku restauratéři utržili 12., 11. a 14. února 2022 (řazeno sestupně), nejvyšší návštěvnost pak zaznamenali 12., 14. a 13. února 2022. Lidé využili hojných valentýnských nabídek a výhodných menu, které pro ně restaurace připravily. Ještě o týden dřív přitom návštěvnost podniků byla o čtvrtinu nižší a tržby dokonce o třetinu nižší. Nepochybně pomohlo hezké počasí, které panovalo během celého víkendu, i čtvrteční rozvolnění, byť to se do denních (čtvrtečních) výsledků nijak výrazně nepropsalo.

O valentýnském víkendu restauratérům tržby v porovnání s rokem 2020 vzrostly v průměru o 5 procent, v porovnání s rokem 2021, kdy byly restaurace zavřené a fungovala pouze výdejní okénka a takeout, dokonce o 38 procent. Na sv. Valentýna, který v letošním roce připadl na pondělí, tj. pracovní den, však průměrné tržby poklesly o deset procent. Valentýnská čísla potvrzují trend, že lidé do restaurací aktuálně tolik nechodí a jejich návrat bude pravděpodobně velice pozvolný. Míra návštěvnosti v závislosti na dnu a lokalitě poklesla v porovnání s rokem 2020 o 10 až 20 procent.

Meziroční změna průměrných tržeb a návštěvnosti v restauracích 14. února 2022

Rok, se kterým srovnáváme  Průměrné tržby (%) Návštěvnost (%)
2019 +24 -4
2020 -10 -17
2021 +9 /

Zdroj dat: Storyous

Meziroční změna průměrných tržeb a návštěvnosti v restauracích o valentýnském víkendu, tj. 11.-13. února 2022

Rok, se kterým srovnáváme  Průměrné tržby (%) Návštěvnost (%)
2019 +28 -8
2020 +5 -11
2021 +38 /

Zdroj dat: Storyous

* Za valentýnské víkendy v jednotlivých letech považujeme následující termíny:

15.-17.2.2019, 14.-16.2.2020, 12.-14.2.2021 a 11.-13.2.2022.

Problémy v gastru přetrvávají

To, že se rozvolnilo, neznamená, že se situace promění ze dne na den a lidé změní své chování a návyky, které si vybudovali za poslední dva roky. Nelze také předpokládat, že hospodským zmizí veškeré problémy. Ti obecně v lednu a únoru zažívají nejslabší měsíce roku. Vedle toho letí nahoru inflace, zdražují se potraviny, energie i další dodavatelské služby. Restauratéři se navíc potýkají s výpadky personálu.

„Ze zkušeností našich klientů víme, že není nic neobvyklého, že za nemocné číšníky a další personál zaskakuje majitel nebo že podnik musí dvousměnný provoz nahradit jednosměnným a omezit otevírací dobu, protože zkrátka nemá lidi. Podtrhuje to jen trend toho, že v pohostinství stále chybí až 30 procent personálu a restauratéři nemají za nemocné kolegy kde brát náhradu,“ doplňuje mluvčí SaltPay pro Českou republiku Jana Kohoutová.

Spotřebitelské chování se v mnohém také změnilo. Lidé do restaurací chodí značně nepravidelně, týká se to zejména obědů. Podle provozovatelů často ruší rezervace na poslední chvíli, což se dříve tolik nestávalo. Lidé onemocní, spadnou do karantény nebo izolace. Nebo se jen necítí dobře. Důvodů je samozřejmě více. Hospodským se z toho důvodu hůře odhaduje množství surovin, které objednávají, a jídla, co vaří.

Poměrně hodně lidí, zejména těch mladších, se navíc rozhodlo po dlouhé pandemii dodržet tzv. Suchý únor – to znamená, že během února nepijí žádný alkohol. Restaurace tudíž nenavštěvují v takové míře, jako obvykle. Pak je tu skupina lidí, kteří se stále bojí nákazy a raději do stravovacích zařízení nechodí. Další více pracují z homeoffice nebo šetří a připravují si krabičky. Návrat do normálu v tomto směru bude trvat bohužel ještě poměrně dlouho.

Zdroj informací: Storyous
Zdroj foto: Pixabay