Ve městě bez auta? Ve Vídni vás odmění lístky na koncert

Autor:

Pokud cestujete mhd, pešky nebo na kole, můžete získat více než jen zdravý životní styl a čerstvý vzduch. Ve Vídni chtějí své obyvatele motivovat, aby nechávali auta doma a jezdili raději ekologičtějšími varianty. V nové aplikaci si tak budete moci vybrat lístky na různé koncerty nebo do muzeí zdarma. Stačí k tomu jediné. Nepoužívat automobily.

Ve Vídni žije přes 1,8 milionu obyvatel. Mít dobře vybudovanou městskou infrastrukturu je tedy základ, který Vídeň také svým obyvatelům poskytuje. Roční jízdenku si tak mohou pořídit už za jedno euro denně. Dle statistik tyto jízdenky převyšují množství aut ve městě.

Aplikace funguje na principu sledovacího systému, který rozpozná, jaký druh dopravy jste využili a k tomu vypočítá úspory CO2 ve srovnání, kdybyste jeli autombilem. Člen městské rady Peter Hanke se vyjádřil, že chtějí odměňovat snižování CO2 kulturním zážitkem.

Každý uživatel, který si aplikaci stáhne, získá 1 token za 20 kilogramů CO2, který svým ekologickým cestováním ušetří. Na lístek bude mít tedy člověk nárok zhruba po dvou týdnech, kdy po městě nebude využívat automobilovou dopravu. Tokeny pak budou moci lidé vyměnit zatím do čtyř míst, jako je kocertní sál, divadlo, muzeum a galerie.

Foto: Pixabay