Ve Skotsku už nebude kempování zadarmo

Autor:

Pokud vyrážíte do Skotské divočiny, měli byste mít na paměti, že zrovna tato oblast se možná stane brzy místem, které zavede turistickou daň za kempování. Správa oblasti schválila poplatek ve výši jedno euro za noc. Nejedná se tak o horentní sumu, avšak kdo má rozpočet přesně daný, bude ho muset navýšit a to o každou osobu, která bude chtít na skotské půdě nocovat.

Proč se k poplatku přistoupilo? Inu, aby se okolní příroda a města udržovala v dobrém stavu. Ne všichni kempaři jsou řádní cestovatelé. Bohužel. Poplatek začne platit asi v roce 2021, kdy se schválí právní předpisy, které umožní místním orgánům daň zavést. Zatím se předpokládá, že by daň mohla vynést 6 až 11 milionů eur.

Skotsko přivítá ročně více jak 6 miliónů návštěvníků. To má samozřejmě dopad i na prostředí nejen v přírodě, ale hlavně ve městech. Tito lidé musí nést určitou míru zodpovědnosti vůči místu, které navštěvují. Správní rada také uvedla, že daň která zatím bude postihovat jen kempaře se brzy po svém zavedení rozšíří i na cestovatele, kteří budou trávit noc v hotelu.

Foto: pixabay