Veletrh Sběratel láká na nejdelší poštovní známku na světě. K vidění bude i četnická kachna

Autor:

Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě bude letos ještě větší. Přijede o 20 % více vystavovatelů než v minulých letech a organizátoři očekávají také větší návštěvnost.

Na veletrhu bude mít premiéru sběratelská bankovka s Janem Saudkem, investiční mince Český lev s hologramem a dorazí i slavná „četnická kachna“ Citroën 2CV, který na veletrhu oslaví 75. narozeniny. Přesně 35 vystavovatelů, kteří se v Praze představí vůbec poprvé, hlásí letošní ročník mezinárodního veletrhu Sběratel. Přidají se tak k více než dvěma stovkám firem, jež se na výstaviště PVA Expo vracejí pravidelně. Sběratel tam letos proběhne v termínu od 8. do 9. září. Do Prahy přivezou poštovní známky, mince, medaile, bankovky, pohlednice, historické cenné papíry a další sběratelský materiál.

„Na veletrh každý rok míří na 10 000 návštěvníků, z toho více než třetina z ciziny. Letos čekáme návštěvu ještě trochu větší. Covid, válka a inflace obrací pozornost ke sběratelství jako investici čím dál většího počtu Čechů,“ říká Jindřich Jirásek, ředitel veletrhu. Sběratele se účastní významní dealeři a aukční domy z domova i ze zahraničí. Po pandemii se do České republiky vrací například čínská mincovna China Gold Coin Group, vůbec poprvé se bude na veletrhu vlastní expozicí prezentovat Státní tiskárna cenin. Po delší odmlce se Sběratele účastní poštovní správa a mincovna z Vatikánu. V Praze plánuje v premiéře uvést novou emisi papežských mincí.

Veletrh tradičně doprovází bohatý doprovodný program. Mimo jiné na něm bude možné koupit 0 euro souvenirovou bankovku věnovanou fotografovi Janu Saudkovi, která tak doplní žádané sběratelské bankovky s Karlem Gottem, Jiřinou Bohdalovou nebo skupinou Olympic vydané v minulosti.

Dorazí Ondřej Moravec i „gastrosběratel“ Roman Vaněk

První den veletrhu přijde osobně uvést novou dopisnici České pošty ze série „Legendy“ Ondřej Moravec, nejúspěšnější český biatlonista historie. Po plánované autogramiádě vystřídá stříbrného olympionika z her v Soči 2014 přední popularizátor gastronomie a sběratel Roman Vaněk. Zakladatel Pražského kulinářského institutu, autor oblíbených kuchařek, scenárista, moderátor a průvodce rozhlasových Dějin kuchyně, TV pořadů Peklo na talíři, Jídlo s.r.o., Zmlsané dějiny či Rozum v troubě je majitelem největší tuzemské sbírky jídelních lístků, historických kuchařek a řady rarit, které se vážou právě ke gastronomii. Na veletrhu bude možné z jeho sbírek vidět mimo jiné výběr vzácných restauračních menu, včetně tří nejstarších tištěných u nás.

Světovou premiérou je chystané vystavení unikátní kolekce nejmenších kuchařských knih na světě z Vaňkovy sbírky. Do zmíněné celosvětové kolekce patří i dvě Vaňkovy česky psané mini-knihy. Tedy kuchařky v provedení „světová miniatura“. „Několik ručně vázaných, certifikovaných a autory signovaných exemplářů jsme alokovali pro volný prodej sběratelům,“ potvrdil Roman Vaněk. Česká pošta k výstavě přichystala příležitostnou dopisnici „Gastronomie na známkách“ s výběrem českých „gastroznámek“, které doplňuje citát Romana Vaňka a grafický motiv z historického menu, jehož autorem je Alfons Mucha.

Slavnou „četnickou kachnu“ přijdou pokřtít dámy

Slavný Citroën 2CV slaví 75 let a veletrh Sběratel k této události přichystal přítiskový známkový list s motivem legendární „kachny“. Jeho autorem je výtvarník Roman Sedlák, který stejný motiv připravil i pro oblíbenou „0 euro“ sběratelskou bankovku. V sobotu ji přijde na veletrh pokřtít automobilová závodnice Bára Holická se svou spolujezdkyní Lucií Engovou, sestrou našeho jediného pilota F1 Tomáše Engeho. Obě dámy plánují právě s Citroënem 2CV vyrazit na nadcházející Rallye Dakar v kategorii Classic. Na veletrhu Sběratel bude k vidění také jejich chystaný závodní speciál.

Velkým lákadlem pro širokou veřejnost bude určitě výstava „James Bond na poštovních známkách“. Unikátní sbírka motivů z filmů se slavným agentem 007 na známkách pošt z celého světa bude veřejně vystavena vůbec poprvé. Známky s Jamesem Bondem pak budou přímo na veletrhu v prodeji.

Nejdelší známka světa bude v prodeji

Na stánku Kyrgyzské pošty si budou návštěvníci moct koupit známku, jež je se svou šířkou 184 mm oficiálně nejdelší poštovní známkou na světě. Představuje pohoří Chaar-Tash, Toguz-Toro Tract a vesnici Kazarman. Kyrgyz Express Post vydala známku, kterou doplňuje i zajímavá obálka prvního dne (FDC) v roce 2022 k „Mezinárodnímu roku udržitelného rozvoje hor“.

Investice do mincí nebo poštovních známek zajímají čím dál víc

Česká mincovna uvede na Sběrateli v premiéře novou podobu své úspěšné investiční mince Český lev s hologramem. Investiční mince „Český lev“ se v Jablonci nad Nisou razí od roku 2017, kdy měla premiéru právě na veletrhu Sběratel, a za tu dobu si je oblíbili investoři v České republice i zahraničí.

Letošního Sběratele se účastní několik desítek obchodníků s mincemi, medailemi, bankovkami a investičními drahými kovy z celého světa. Český trh, jehož celkový roční objem se pohybuje kolem půl miliardy korun, je totiž pro obchodníky s numismatikou atraktivní.   „V ČR máme jeden z nejsilnějších a nejstabilnějších trhů v rámci EU. Je to hlavně kvůli dlouhé tradici a zájmu nových sběratelů či investorů,“ říká Petr Kovaljov, který na českém trhu zastupuje numismatický aukční dům Künker, největší na německém trhu. Mezi českými sběrateli jsou pak podle jeho zkušeností nejžádanější mince a medaile z historického území českého státu, tj. ze zemí Koruny české, z Československa a ČR, ale také třeba z období antického Říma.

V sobotu 9. září bude veletrh provázet osmý ročník konference Trading Expo & Alternativní investice a vedle automobilových veteránů, bankovek, drahých kamenů, autogramů, nemovitostí nebo akcií se bude zabývat třeba investicemi do poštovních známek. Souběžně s veletrhem Sběratel probíhá na výstavišti také veletrh Minerály a drahé kameny a v sobotu 9. září akce zaměřená na sběratele gramofonových desek a hudebních memorabilií Vinyl & Stereo Expo.

K dispozici budou na veletrhu opět oblíbené služby bezplatného oceňování sbírek, které nabízí Komise znalců Svazu českých filatelistů, Česká numismatická společnost, Puncovní úřad, Muzeum cenných papírů, Klub sběratelů kuriozit, Klub sběratelů telefonních karet nebo znalec v oblasti mineralogie Karel Mařík. I letos je rozšíří Klub sběratelů autogramů nebo Antik Kureš (starožitnosti).

Zdroj informací: Veletrh Sběratel
Foto: se svolením Veletrhu Sběratel