Již brzy začne období veselí a radosti. Díky prodlouženému víkendu se můžete každý den vydat do jiného kraje a užít si svátky do syta. Po celé republice se budou konat různé akce a každý si najde jistě to své, například tradiční řemesla nebo ochutnávání mazanců. Chybět nebude ani pletení pomlázky nebo folklorní vystoupení. Už se těšíte? Tak se pojďme společně podívat, co vám nabídnou jednotlivé kraje.
Praha
Od začátku dubna probíhají na různých náměstí Prahy velikonoční trhy. Podívat se na ně můžete třeba na Pražský hrad, Staroměstské náměstí nebo náměstí Míru. V sobotu 20. 4. si můžete užít v Národopisném muzeu rukodělné dílny. Vyrábět se budou velikonoční dekorace, také budete plést pomlázku, nebo zdobit vejce. Čeká na vás bohatý program s kulturní vložkou. Program začíná od 13. hodiny odpoledne. V neděli se můžete zúčastnit komentované prohlídky Malostranského hřbitova a to od 13 hodin. Průvodkyni dělá Alena Lehnerová. Na Velikonoční pondělí můžete vyrazit do pražské ZOO. Těšit se můžete na speciální komentované krmení aneb i zvířátka mají rády Velikonoce.
Středočeský kraj
Tradiční jarmark se bude konat ve všech větších městech. Otevřou se i muzea se speciálním velikonočním programem. Nebudou chybět ani tradiční dílny. Na hradě Okoř se koná velikonoční rytířská slavnost. Bavit bude určitě i vaše děti. Těšit se můžete na historickou hudbu, dobové kostýmy a středověké trhy. Na závěr programu váš čeká velké překvapení. Naopak na hradě Křivoklát si můžete užít Velikonoce od pátku do neděle, čekají vás Knížecí Velikonoce plné velikonočních zvyků a trhů. Pokud se na hrad vydáte parním vlakem, tak po předložení jízdenky dostanete slevu na vstupné do hradu. Vlak odjíždí ze Smíchovského nádraží v 9:26.
Plzeňský kraj
Velikonoční trhy v Plzni můžete navštívit až do pondělí 22. dubna. Čekat na vás bude tradičně i skautský stánek. Výtěžek z jeho sbírky putuje do nadace Mamma help. Od Zeleného čtvrtka vás každý den také čekají bohoslužby s biskupem Tomášem v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni. V Klatovech můžete navštívit akci při veřejném čtení z bible. Číst se budou úryvky jak ze Starého, tak z Nového zákona. Své brány také otevírají různé památky, které si pro vás také připravily program.
Jihočeský kraj
Stejně jako v ostatních krajích vás čekají velikonoční trhy ve všech velkých i menších městech. V Dobré Vodě se můžete vydat například na Velikonoční pouť. V okolí kostela Panny Marie Bolestné vás čeká mnoho zábavy a také tradičních zvyků. Na hradě Landštejn se můžete potkat se středověkými řemesly a jarmarkem. Akce se koná v neděli od 10 hodiny. Vydat se můžete také do Českých Budějovic. Velikonoční hrkání se tu pojí s Pašijovým týdnem a odletem zvonů do Říma. Na Zelený čtvrtek se naposledy rozezní zvony a varhany, které umlknou až do Velikonoční vigilie a jejich místo zaplní dřevěné hrkače, řehtačky a klapačky. V pondělí můžete zas navštívit Prachatice, kde se tradičně u hřbitova pořádá pekání vajec.
Vysočina
Ve skanzenu Veselí Kopec vás čeká zahájení sezóny a spolu s ní i výroba velikonočních předmětů. Chybět nebude ani kulturní program. Tradičně nebude ani ve Žďáru nad Sázavou chybět hraný příběh umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Příběh zahraje okolo 200 ochotníků. Muzeum rekordů si pro vás připravilo několik expozic. Podívat se tak můžete například na obří kraslici z javorového dřeva nebo pomlázku, která měří neuvěřitelných 583 centimetrů, tou by asi žádná dívka přes zadek dostat nechtěla. Samozřejmostí jsou i trhy v ostatních městech kraje.
Karlovarský kraj
Od 17. dubna můžete navštívit trhy v Karlových Varech a v neděli 21. dubna se otevřou trhy na hradě Seeberg. Součástí budou rukodělné dílny a vystoupí Ledecká dudácká skupina. V Mariánských lázní vystoupí folklorní soubor Marjánek. Navštěvníci uvidí zvyky, které se vždy na Velikonoce dělaly, dále pak tradiční pletení pomlázky a ochutnat budou moci i tradiční pokrmy. Na hradu Loket si v pondělí užijete spolu s vašimi dětmi hledání vajíček. Akce se uskuteční od 15 hodin u sportovní haly. Pokud nebudete chtít hledat vajíčka, můžete si vyzkoušet například střelbu z luku. V dubnu se otevřely prostory velikonoční Zajíčkovy dílny v Chebu, kde se nejen děti mohou naučit výrobě velikonočních ozdob a dekorací. Poslední den 20. dubna doplní dílny jarmark rukodělných výrobků.
Ústecký kraj
Muzeum města Ústí nad Labem nabízí výstavu kraslic zdobených různými dekoracemi. Součástí bude i prodej drobné dekorace od uživatelů denního stacionáře a sociálně terapeutické dílny Šance Lovosice, z. s. V Lounech ochutnáte zelené pivo a děti si vyzkouší plést pomlázky. Speciální program nabízí i zámky. Například zámek Libochovice láká na prohlídky zámeckých interiérů, kde se návštěvníci dozvědí něco nového o dnech Pašijového týdne, Velikonocích, jejich zvycích a tradicích. Největším lákadlem je pak velký dobový velikonoční jarmark, který se koná v Úštěku. Chybět nebude ani vystoupení folklórních sborů. Na pohádkové Velikonoce láká i zámek Krásný Dvůr.
Liberecký kraj
Tradiční velikonoční jarmarky si můžete užít v Liberci, Jablonci nad Nisou, Sychrově a dalších městech kraje. Vydat se můžete i na hrad Rotštejn, který láká děti na pohádky a dospělé pak na ukázku kreslení kraslic tradičním způsobem. Velikonoce na Dlaskově statku jsou tradičně součástí pořadu vystoupení několika folklórních souborů, programu pro děti, dílny velikonočních dekorací a otevření nové celosezónní tematické expozice. V městském muzeu Mimoň si nenechte ujít výstavu kraslic. Velikonoce se také oslavují na hradě Grabštejn. Těšit se můžete na zdobení perníčků a kraslic, dále pak výrobu velikonočních věnců a občerstvení v hradním šenku.
Královéhradecký kraj
Velikonoce se slaví i ve skanzenu Krňovice, budete tak moci vidět na vlastní oči, jak proživali Velikonoce naši předci. Program je doplněn o tradiční dílny a také se bude péct chleba. Pokud bude hezky, můžou se děti těšit na projížďku na koních. Na Velký pátek se určitě zastavte v Dětenicích. Zabaví se celá rodina, ale počítejte s tím, že ženy budou muset tentokrát řídit domů, protože se koná soutěž pro všechny pány v rychlosti pití půllitru piva. Očekávat můžete hodnotné ceny. Ženy a děti se mohou mezitím zabavit kreslením kraslic, o tři nejhezčí je také vyhlášená soutěž. Shlédnout budete moci také rytířské klání nebo ukázku dělostřelby.
Pardubický kraj
O velikonočním víkendu se budete moci podívat do Muzea perníků a pohádek Pohádková Chaloupka v městě Ráby. Do 28. dubna budete moci navštívit památkovou rezervaci lidové architektury Betlém v Hlinsku. Jde zde vytvořena výstava, která je připomínkou dřívějších tradičních velikonočních obyčejů. Další památky po Pardubickém kraji zahajují svou sezónu a tak stejně jako města lákají návštěvníky, aby spolu s nimi prožili velikonoční čas v pohodě a veselí.
Olomoucký kraj
Na hradě Šternberk budou probíhat dětské jarmarky. Součástí jsou tvořivé dílny nejen pro děti, ale i dospělé. Všechny výrobky si budete moci následně odnést domů. Na dolním nádvoří bude ke shlédnutí program ukázky dravců a zvířat ze stanice ochrany přírody HLUK. Pokud nechcete jezdit daleko můžete zavítat do olomoucké ZOO. Zde se konají velikonoční dílny ve čtvrtek a v pátek. Vyrábět se bude dekorace na sváteční stůl. O víkendu můžete na pěti místech v areálu zahrady soutěžit, tvořit, bádat i hledat a všude se hlavně dobře bavit. Velikonočně vyzdobený můžete navštívit i hrad Bouzov a nebo naopak zastavit se na hradě Helfštýn či Plumlov.
Jihomoravský kraj
Na zámku v Mikulově se můžete těšit na výstavu kraslic paní Vlčkové. Poté se můžete vydat na náměstí, kde na vás bude čekat bohatý kulturní program. Vystoupí několik hudebních kapel a folklórních souborů. Samozřejmostí je řemeslný jarmark a dílny pro děti. Zámek Valtice si pro vás toho přichystal taky hodně. Každý den budou k vidění na zámecké zahradě obří kraslice. K poslechu bude hrát cimbálka. Na vnitřním nádvoří jsou zajištěny stánky s občerstvením a také dobrým vínem. Mnohá vinařství otevírají své brány a zvou k velikonočnímu koštu. Například ve Vinařství U Kapličky můžete celý víkend holdovat vínu a ochutnat z více jak 250 vzorků. Na náměstí Svobody v Brně se tradičně konají Velikonoční slavnosti.
Moravskoslezský kraj
Velikonoční svátky můžete oslavit netradičně na hradě Hukvaldy. Jarmarky včetně bohatého dobrovolného programu vás čekají ve všech větších ale i menších městech. V Českém Těšíně se můžete zúčastnit svěcení velikonočních pokrmů a nebo můžete vyrazit s celou rodinou do Opavy. Zde se velikonoční trhy konají už od poloviny března a provází je mix různých koncertů. Pokud vyrazíte do Poruby můžete se účastnit programu ozdobení speciálního velikonočního stromu, kterému se přezdívá kraslicovník. Strom najdete u Alešova náměstí.
Zlínský kraj
Vítání jara a stejně tak velikonoční veselí se uskuteční v mnoha městech. Například v Luhačovicích zahraje i cimbálka. V sobotu ve dvě hodiny odpoledne se bude konat celonárodní čtení bible. Dále pak v Proboštově v areálu Pohodlíčko se bude konat program pro děti. Děti tak čejá turnaj v kuličkách, následovat bude soutěž o nejlepší velikonoční nádivku a také hledání zajíčkova pokladu. V parku Komenského ve Zlíně si už počtvrté může celá rodina užít Velikonoce v parku. Pro děti bude připravený program sázení kytiček, poznávání stěhovavých ptáků, mláďátka, jarní květiny, společné zdobení parku a další zajímavé aktivity. Nebude chybět pletení pomlázky, zdobení vajíček a řemeslné dílničky. Vyrobit si budou moci i píšťalku z vrbového proutí. K velmi navštěvovaným patří také tradičně program v rožnovském Valašském muzeu v přírodě.
Foto: Shutterstock.com