Venku začíná být pořádné horko, pozor na to, co a koho necháte v autě

Autor:

Zdroj info:podle zjištění autorky tohoto článku; foto: Pixabay

Letní období už je tady. Venkovní teploty atakují třicítky a při jízdě autem je zapotřebí využít klimatizaci. V létě je ale rovněž nutné myslet i na bezpečí posádky.

Jedná se především o lidi a věci, které necháváte na úkor paprskům slunce, protože jen 30 minut na přímém slunci a bez stažených okének může zvýšit dost radikálně teplotu v kabině. Hádám, že vy sami byste tam nevydrželi. Ostatně i dospělý jedinec má problém vydržet v takovém nehostinném prostředí, natož třeba dítě.

Vždy se tedy snažte zaparkovat na místě, kde je stín a pokud to nejde, nezapomeňte trochu stáhnout všechna okýnka, aby do auta mohl proudit vzduch. V teplých dnech také nezapomeňte doplňovat tekutiny.

Domácí mazlíčci

Pes, stejně jako člověk, se začne v létě na slunci velmi rychle přehřívat. Pokud jej necháte ve stojícím autě na přímém slunci, bez staženého okénka a vody, může se stát neštěstí. Stejně jako u dětí platí, abyste zvířata brali raději s sebou nebo je nechali doma. I deset minut mimo dosah vozidla a zavřená okna mohou být pro zvířata fatální, obzvlášť je-li teplota venku vyšší než 25 stupňů.

Děti

Každý rok to samé. Z médií proudí varovné zprávy, aby lidé nenechávali v horkých dnech děti v autě, a přesto se stále někdo takový najde – nevnímaje, že ohrožuje život svého dítěte. Malá lidská stvoření kolabují v uzavřeném prostoru auta mnohem rychleji než dospělý člověk. Podle statistik na přímém slunci může dítě do 50 minut zemřít. U miminek se tato doba snižuje na pouhých 15 minut. Tak co, je opravdu nutné, abyste děti nechávali v rozpálených autech?

Ratolesti raději berte s sebou, především pokud víte, že se můžete zdržet – stačí delší fronta v obchodě a i 10 minut navíc by v některých případech mohlo znamenat fatální problém. A pokud je to opravdu nevyhnutelné – nechat dítě v autě – pak mu stáhněte alespoň do jedné třetiny okna, aby mohl alespoň nějakým způsobem proudit vzduch a v autě nebylo stojaté dusno a teplo. V každém případě se snažte vždy co nejrychleji vrátit.

Potraviny

Znáte to, uděláte si vynikající sendvič, na který ale během cesty na výlet zapomenete a pak, když se vrátíte celí hladoví, ho chcete sníst. Jenže jeho konzistence po několika hodinách na slunci není zrovna poživatelná. Obzvlášť pokud jste použili vejce, sýr, salám a tomu podobné potraviny. Teplo takovým potravinám nedělá dobře a rychle se pak kazí.

Sníst je, znamená risk a prosezení několika hodin na záchodě. Rovněž není vhodné nechávat kdekoli ve voze čokoládu, která se teplem roztopí a nebo také třeba zapomenutý oběd v krabičce od oběda nebude úplně ideální večeří. Pokud byste se tomu chtěli vyhnout, pak si pro jistotu můžete koupit do auta třeba chladící tašku nebo autochladničku.

Sprej a zapalovač

Nebezpečným se mohou potenciálně stát i různé spreje, které by mohly vlivem horkého vzduchu v autě vybuchnout. Toto se týká všech nádob, které jsou naplněny hnacím plynem – takže třeba také laku na vlasy. Při velkém vedru nemusí vydržet dno produktu. To může prasknout a následným letem někoho zranit. V lepším případě se jen zapíchnout do čelního skla. Riziko výbuchu hrozí i pokud delší dobu svítí slunce na zapalovač, raději jej tedy uschovejte do stinného místa nebo pro jistotu vezměte s sebou. Znehodnotit teplem se může třeba i opalovací krém, který by nemusel tak dobře chránit pokožku.

Zdroj informací: Policie ČR, PetExpert
Zdroj foto: Pixabay