Vesmírný letoun by mohl létat z Londýna do New Yorku za jednu hodinu

Autor:

Britská vesmírná agentura oznámila veřejnosti své budoucí plány v letecké dopravě. Pracuje intenzivně na vesmírném letadle, které by bylo schopno cestující pohodlně přepravit do cílových stanicí za pouhých 60 minut. Spoj Londýn – New York by mohl existovat už začátkem 30. let 21. století.

Na britské vesmírné konferenci ve Wales hovořil generální ředitel kosmické agentury Graham Turnock o letadle, které by bylo schopno létat na mach 5. Tato rychlost by zajišťovala cestování z Velké Británie do Austrálie za pouhé 4 hodiny. Za to v normálním letadle musí Britové prosedět několik desítek hodin, aby se dostali na druhý konec světa.

Samotné letadlo bude poháněno hypersonickým pohonem, dále pak kombinací vodíku s kyslíkem. To by podle Tudnocka znamenalo, že by let byl šetrnější k životnímu prostředí a také by se samozřejmě ušetřilo na výrobě leteckého motoru, který je stále nejdražší položkou při výrobě klasických letadel.

Tým inženýrů testuje motor už na zemi a všichni doufají, že už příští rok by mohly začít zkušební lety do vesmíru. Pokud se vše podaří, jak má, předpokládá se, že první komerční lety začnou v roce 2030.

Fakt je i takový, že od doby, kdy Concorde ukončil svůj provoz v roce 2003, nemají lidé žádné letadlo s nadzvukovým pohonem. Pravidelná linka mezi Londýnem a New Yorkem trvala na palubě Concorde pouhé tři hodiny. Avšak letadlo, na kterém teď pracují Britové, by předčilo všechna očekávání. Bylo by to letadlo, které by cestovalo 5 krát rychleji než zvuk.

Zdroj informací: UK Space agency – tisková zpráva
Zdroj foto: se svolením UK Space agency