Vídeň jako nejlepší město pro život

Autor:

Bohatá kulturní nabídka, cenově dostupný systém zdravotní péče, dobře rozvinutá infrastruktura a bezpečné ulice udělalo z rakouského hlavního města, to nejlepší pro život. Město tak znovu dokázalo, že je nejlepší na světě a znovu si udrželo první příčku, na kterou se dotahovalo australské Melbourne.

Společnost The Economist Intelligence Unit se zaměřuje na pět základních faktorů města, které dlouhodobě zkoumá. V žebříčku pak můžete spatřit, jak na tom jednotlivá města jsou. Samotná Vídeň získala téměř až dokonalá hodnocení, a to ve faktorech stability města, zdravotní péče, kultury a životního prostředí a také vzdělání a infrastruktury.

Melbourne těžce atakoval první příčku, ale nakonec dosáhl skóre jen 98,4 oproti Vídni, která dosáhla 99,1 bodů. Jen tak pro zajímavost město Melbourne získalo 100 bodů za zdravotnictví a za vzdělání s infrastrukturou. Nejméně bodů, přesto mnoho získalo za stabilitu, do které se zahrnuje kriminalita, a to 95 bodů.

Na třetím místě se umístilo Sydney. Loni bylo na pátém. Co pošouplo Sydney na vyšší příčky? Tak zejména boj proti klimatickým změnám. Ostatně to je hlavní bod strategie města v plánu Udržitelná Sydney 2030.

TOP 5 uzavírají Osaka a Calgary. Další evropské město, které se objevilo na seznamu do Top 10 je Kodaň. Kdo by očekával, že Londýn a Paříž budou na vysokých příčkách, tak se plete. Městům uškodila zvýšená úroveň kriminality a také ropná infrastruktura. Londýn se proto nalézá například až na 48. místě. Město, které naopak udělalo největší skok v žebříčku je San Juan, které se dostalo z 69. místa na 20. místo.

Foto: Shutterstock.com