Vinaři lákají návštěvníky na degustaci vína pod hvězdami

Autor:

Otevřené sklepy patří mezi oblíbené akce, během kterých se milovníci vína seznamují s víny různých regionálních vinařů.

Víno je samo o sobě nápojem jako stvořeným pro romantiku a teplé letní dny, kdy se pomalu stmívá, pak celou atmosféru ještě umocňuje. Právě proto v létě některé sklepy otevírají své dveře až večer. Moravská i česká vína si díky tomu můžete vychutnat pod širým nebem posetým hvězdami.

Princip je stejný jako u otevřených sklepů ve dne. Vinaři otevřou své sklepy a návštěvníci mohou celý den nebo dva ochutnávat vzorky vín. Nejčastěji se koštuje za žetony, které si koupíte spolu se vstupem, někde je v rámci vyššího vstupného neomezená konzumace. Součástí těchto akcí je samozřejmě i doprovodný program, chybět nesmí cimbálová muzika, tradiční kroje a dobré jídlo. Které akce stojí letos za návštěvu?

Víno v oranžovém aneb Noční otevřené sklepy

První akce se koná v oblíbené vinařské oblasti, ve Velkých Pavlovicích, už 1. července. Své sklepy otevře přesně v 17 hodin až 21 vinařů, kteří nabídnou návštěvníkům ochutnávku bílých, růžových, červených, ale také čím dál oblíbenějších perlivých vín. Samozřejmostí bude i hudební doprovod v podobě cimbálové muziky a také gurmánské speciality této oblasti. Přemýšlíte, proč se akce jmenuje Víno v oranžovém? Právě totiž dozrávají meruňky, oranžovou tak můžete vidět všude kolem. Dresscode na akci sice není, oranžové oblečení je však vítáno.

Noční otevřené sklepy v Šardicích

Ve svátek Cyrila a Metoděje, tedy 5. července, otevřou v 17 hodin své sklepy také vinaři z obce Šardice. I zde si budou moct návštěvníci vychutnat nejen místní vína, ale také různé speciality a dobroty. Volný den tak můžete vyplnit poznáváním tohoto Slováckého regionu.

Sklepy pod hvězdami ve Vrbici

Noční putování mezi malebnými vinnými sklepy vás čeká i 22. července v obci Vrbice. Od 17 hodin až do půlnoci tu své sklepy otevře 16 vinařů a kromě návštěvníků bude po sklepích putovat také cimbálová muzika, která se pak usadí v prostoru na Stráži, kde bude zábava pokračovat do pozdních nočních hodin.

Blatnické búdy pod Hvězdami

Večerní otevřené sklepy můžete navštívit také 12. srpna v malé vinařské obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, nedaleko Veselí nad Moravou. Od 18 do 24 hodin své dveře otevře až 40 sklepů. Kromě vína nebudou chybět místní jídelní speciality a samozřejmě cimbálová muzika.

Svatovavřinecké noční otevřené sklepy v Bořeticích

Ve stejný den se koná další zajímavá akce, tentokrát v Bořeticích na Velkopavlovicku, ve sklepní lokalitě zvané Kraví hora. Návštěvníky tu vinaři seznámí se svými skvělými víny mezi 17. a 24. hodinou. Druhý den dopoledne pak bude možné si vína koupit i s sebou.

Večerní formát této akce je velmi oblíbený, podobných událostí tedy bude napříč celým regionem mnohem víc. Dalšími jsou například Noční prohlídky s řízenou degustací vína na Helfštýně, Počítání hvězd ve vinicích v Němčičkách, Letní noc ve vinici ve Vrbovci, Noční prohlídka Znojma s ochutnávkou vín. Tak na zdraví!

Zdroj informací: Vína z Moravy, vína z Čech; Vinařský fond
Foto: Pixabay