Vlak na vodíkový pohon bude zprovozněn do konce roku

Autor:

Vodíková mobilita se stává novou možností budoucnosti pro snížení uhlíkové stopy na planetě. Vodíkový vlak by měl být zprovozněn ve Skotsku do konce letošního roku.

Za podpory vlády a strojírenských podniků, které se specializují na výrobu vodíkových palivových článků vznikne tento unikátní vlak. Informace o vzniku vlaku byly oznámeny v lednu, ale již za pouhých 10 měsíců. První cestující se možná svezou až ten další rok, až bude vše otestváno a bezpečně uvedeno do provozu komerčních tras. Skotko samozřejmě není jediná země, která se pokouší dát dohromady vodíkový vlak, již se o to snaží Francie i Německo.

Generální ředitel společnosti Arcola Energy uvedl, že se jedná o bezpečnou a spolehlivou cestu pro bezuhlíkovou alternativu pohonů. V době, kdy je životní prostředí tím nejdůležitějším. Tento projekt se tak stal skvělou příležitostí otevřít nová, dosud moc neprozkoumaná, dvířka alternativních pohonů.

Skotská vláda bere změny klimatu velmi vážně. Rádo by „dekarbonizovalo“ veškerou železniční dopravu do roku 2035 a zároveň se zavázalo, že se o stejný postup pokusi i u letecké dopravy do roku 2040. Je to tedy šance, jak využít příležitost a vybudovat flexibilní a nákladově efektivní dopravní síť s nulovými emisemi.

Foto: pixabay.com