Vrch Boreč, který nikdy nezamrzne

Autor:

Česká republika má mnoho unikátních přírodních krás, mezi ně patří i kopec Boreč, který nezamrzne ani v té nejkrutější zimě. Ba naopak, i když okolní teplota dosahuje mínus patnácti, z vrchu uniká teplá pára, o kterou byste se mohli i ohřát. Díky teplým podmínkám se tu daří rostlinám, které by jinak zimou uhynuly. Mezi ně patří i borečka vzácná, která je rostlinným unikátem a nikde jinde v Česku tuto rostlinu nespatříte.

Mohlo by se tedy zdát, že vrch je  původní sopkou, ale tak to opravdu není. Navíc všechny sopky v Českém středohoří jsou uspané už několik desítek miliónu let a žádná vulkanická činnost nebyla do dnešního dne prokázána. V čem tedy spočívá tajemství kopce?

Odpověď je celkem jednoduchá. Údajně se jedná o dutý kopec, který je protkaný mnoha cestičkami různých puklin, které tak tvoří hustou síť labyrintů. Díky tomu se vzduch uvnitř udržuje teplý. Ostatně zatímco se vzduch dole nasaje studený, než se dostane nahoru, ohřeje se a při výstupu z kopce má přibližně teplotu 10 stupňů Celsia. Čím je tedy větší zima, tím je odcházející pára z hory více viditelná.

Foto: pixabay