Všímavý návštěvník v galerii odhalil zaměněný obraz

Autor:

Neuvěřitelná věc se stala v Madridu. Běžný návštěvník by těžko mohl rozeznat tahy štětců jednotlivých malířů, avšak člověk, který se až fanaticky zajímá o umění, s tím nemá až takový problém. Ostatně to se potvrdilo i v madridské galerii.

Kdo je ten člověk, který obraz poznal? Jedná se o Luise Pastora, který pracuje jako grafický designér. Minulý týden při své návštěvě Madridu zavítal i do Museo Lazáro Galdiano. Prohlížel si portréty slavných malířů v místnosti miniatur, když tu narazil na jeden obraz, který byl ve sbírce muzea pojmenován jako Král Leopold II. Belgický. Jednalo se o vládce, který dohlížel na lidskou krutost v Kongu mezi léty 1885 a 1908.

Luisovi, který také ve svém mladém věku studoval výtvarné umění, velmi zaujal tento portrét. Na první pohled by se zdálo vše normální, avšak na ten druhý ne. Vzpomněl si na svá studia a dle svých znalostí identifikoval obraz jako portrét francouzského sochaře Rodina. Přestože se zdálo, že na portrétu jsou s Leopoldem nějaké podobnosti, stál si za svým, že obraz je špatně pojmenován a identifikován. Což je celkem zarážející, že se taková věc může stát v muzeu, pro které ve většině případů pracují opravdu znalci. A tak je k podivu, že si nikdo nevšiml, že na obrazu je někdo jiný, než uvádí titulek.

Luis odešel z muzea domů a začal na internetu hledat malby, které by prozrazovaly něco víc, zda-li se opravdu jen nespletl. Ale potom co našel oba muže, bylo jasno. Rodin byl modrooký, zatímco Leopold měl oči hnědé. A na obrazu se nacházely právě ty modré, možná zaměstnanci muzea nedbali tolik na detaily.

Se svým objevem se Luis podělil na twitteru, kde příspěvek samozřejmě hned upoutal spoustu lidí. Následovala řada testů a porovnávání, než konečně muzeum vydalo oficiální vyjádření, kde dalo za pravdu všímavému muži. Ve vyjádření mu také ředitel muzea poděkoval.

Foto: Shutterstock.com