Vybrali jsme místa, kam vyrazit před sezonou a daleko od hlučících davů

Autor:

Nechali jste se nalákat krásnými (a hlavně liduprázdnými) fotografiemi a vyrazili na výlet někam, kde pak kvůli davům není k hnutí? Žádné výletní místo není tak rozsáhlé, aby se tam vešli všichni, ale existuje cesta, jak se dalším nadšeným návštěvníkům vyhnout. Vypravte se na cesty dřív, než začne hlavní turistická sezona!

Známe to všichni: plánujeme výlet, určíme datum, prozkoumáme veškeré dostupné informace a vyrazíme. Někdy už cestou, jindy až ve frontě u pokladen pak pátráme, proč ve stejný den mělo tolik lidí podobný nápad jako my. Kde je riziko největší?

Až na vrcholky hor, nejlépe ihned

Sčítače u hlavních stezek spočítaly, že Krkonošský národní park loni (2018) navštívilo o sedm milionů lidí víc než slavný americký Yellowstone; za čerstvým vzduchem a za zábavou sem přijelo jedenáct milionů lidí. A dalo by se říci, že čím výš, tím hůř, protože nejvytíženější bývají především hřebeny a všechny přístupové cesty na Sněžku včetně lanovky a cesty Obřím dolem kolem historického dolu Kovárna. Proto pokud chcete vidět to nejlepší a nebýt zklamaní tím, kolik lidí cestou potkáte, vyjeďte sem hned na jaře – a počítejte také s tím, že nejvytíženějším dnem je sobota. Lanová dráha je v provozu denně 8:00 do 18:00 hodin. Jarní odstávka proběhne od 25. 3. do 18. 4. 2019, jezdit bude pouze v sobotu a neděli.

Podobná rada platí i pro obě atraktivní stezky, jak Stezku korunami stromů na Lipně, v Janských Lázních, tak i Stezku v oblacích nad Dolní Moravou a zbrusu novou Stezku Valašku v Beskydech. Jsou otevřené celý rok a každý den, tak to využijte ještě před sezónou! A pozor na pěkné počasí – jistě, komu by se chtělo šlapat nahoru ve větru a dešti, ale slunečné počasí znamená nekonečné zástupy a tlačenici, jíž se prodíráte směrem nahoru i dolů. A zážitek z krásného výletu je nenávratně pryč.

Co je malé…

…to je hezké, ale nevejde se tam moc lidí, to dá rozum. Proto neváhejte a během jara se podívejte také do maličkého muzea Josefa Váchala zvaného Portmoneum, které se poprvé otevře první víkend v dubnu. Není to muzeum ledajaké; malíř a spisovatel vymaloval pestrými barvami nejenom stěny místností, ale i nábytek. V Litomyšli je navíc otevřený také zámek (od 30. března) a rodný byt Bedřicha Smetany (od dubna). Naplánujte si sem výlet během dubnových víkendů, dřív než Litomyšl zaplaví výletníci.

S malými interiéry se potýká také středověký stříbrný důl v Kutné Hoře, jímž vede jeden z prohlídkových okruhů Českého muzea stříbra. Jde o autentické důlní dílo s úzkými chodbami, kam se navíc chodí jen v malých skupinách. Otevřeno je tu ale od začátku dubna denně kromě pondělí a prohlídky si můžete rezervovat on-line, telefonicky i e-mailem.

A když nebudete mít štěstí a i před sezonou budete muset čekat, jděte se na chvíli projít po okolí. V Litomyšli to ze zvláštně vymalovaného domečku máte jen pár kroků k zámku a do Klášterních zahrad, v Kutné Hoře mezitím můžete projít druhou trasu, která vám představí město od jeho počátků až do doby, kde se stalo stříbrnou pokladnicí českého království.

Hrady, zámky, jeskyně a skály: kde být ve střehu?

Naše varování platí i pro hrady a zámky; na prohlídku můžete nějakou dobu čekat zejména v těch nejnavštěvovanějších. Chcete-li proto vidět interiéry hradu a zámku v Českém Krumlově nebo zámku v Lednici bez čekání, vydejte se tam hned v dubnu. Opět platí, že největší šanci na úspěch máte ve všedních dnech a případné čekání si můžete zkrátit procházkou po zámeckých zahradách.

Český Krumlov zahájí sezónu 2. dubna 2019. Navíc jsou prohlídkové trasy obohaceny o zahradní muzeum, které vzniká v prostoru kuchyňské zahrady u Paraplíčka. V kolnách bdue možné zhlédnout zahradní nářadí a různé příslušenství zahradního provozu od 19. století. Otevřít by se v blízké době měla i Horská zahrada.

Malé prostory a početně nevelké prohlídkové skupiny často vedou ke zdržení také v Bozkovských dolomitových jeskyních. „Z důvodu velkého zájmu návštěvníků v červenci a srpnu doporučujeme zajistit si rezervaci telefonicky předem,“ uvádí se na oficiálních stránkách, ale s návalem se tu často setkáte i mnohem dřív, zejména o víkendech. Náš tip? Pokud chcete vidět kouzelná podzemní jezera, využijte celoroční otvírací dobu a zajeďte se sem podívat hned na začátku jara.

V březnu a dubnu jsou otevřené také jeskyně Punkevní, Kateřinská, Balcarka, Výpustek, Sloupsko-Šošůvské a ve všední dny Zbrašovské a Javoříčské. Výjimečně otevřené budou Koněpruské jeskyně v sobotu 30. a v neděli 31. března 2019.

Doslova záplavami turistů trpí v poslední době také nádherné skalní město v Adršpachu. Když se do něj však vydáte na přelomu března a dubna, zaručeně tu mnoho lidí nepotkáte a ještě ušetříte na vstupném! V březnu jsou skály přístupné od pondělí do neděle 8:30 až 16:00 hod. Od dubna pak od 8 do 18 hodin. Do konce března stojí vstupné jen 80 Kč, poté zaplatíte 120 Kč. Od 1. dubna 2019 bude v Adršpachu také opět zpoplatněné parkoviště.

Zůstali jste také stát venku?

Před třemi lety otevřeli ve Velkých Losinách unikátní termální aquapark s léčivou vodou a atrakcemi pro děti i dospělé. Velkou nevýhodou je však menší kapacita, kterou provozovatelé obhajují snahou zachovat vysokou kvalitu. Budiž, jisté ale je, že tu můžete stát dlouhou frontu bez jistoty, zda se vůbec dostanete dovnitř. Kritická situace nastává hlavně během prázdnin, takže si před výletem raději zkontrolujte, zda školáci náhodou nemají volno.

Bez předchozí rezervace je téměř nemožné dostat se do atraktivních interiérů vily Tugendhat v Brně, která je zapsána na seznamu UNESCO. Návštěvu tohoto místa si dobře naplánujte a zaregistrujte se na prohlídku s dostatečným předstihem. Prohlídky se konají od března do prosince denně mimo pondělí v 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin. Podobně je na tom i pražská Müllerova vila, která je návštěvníkům přístupná pouze na objednání. Prohlídky se konají kromě víkendů také v úterý a čtvrtek.

Velmi vyhledávaným cílem se stalo také Atom muzeum Brdy v bývalém vojenském prostoru mezi Příbramí a Rokycany. První letošní prohlídka je v sobotu 6. dubna, další se konají každou sobotu ve 13:00 hodin. Prohlídku je však vždy třeba telefonicky dohodnout (potvrďte) u pana Skočovského na telefonu 603 429 896. Cena vstupného je 100 korun.

Při procházce kolem horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně vás čekají dech beroucí zážitky a fantastické výhledy, navíc se tady rozhodně nebudete prodírat davy turistů. Je tu však jedno velké ALE, a to v případě, že využijete sedačkovou lanovku z areálu Kouty a cestujete s menšími dětmi nebo s někým, kdo už po horách neskáče jako kamzík. Čtyři a půl kilometru dlouhou cestu z Medvědí hory od horní stanice lanovky k nádrži nemusíte šlapat pěšky, kyvadlově tu jezdí minibus, jenže se nedá rezervovat a často se zaplní doslova během několika vteřin. Opět platí, že nejlepší je využít všední dny.

Až do konce dubna jsou však možné exkurze Dlouhých Strání pouze k dolní nádrži, účastníci jsou převáženi autobusem od lyžařského areálu Kouty do elektrárny, dolní nádrži a zpět. Exkurzi je sice možné zaplatit i na místě bez rezervace, pouze však v případě zda jsou volná místa. Elektrárnu lze navštívit kdykoli mezi 8 až 15 hodinou, vždy po předchozím objednání. Vstupné je 100 Kč na osobu a dopravné činí 105 Kč. S výjezdem k Horní nádrži (od dubna) pak 115 korun vstupné a 170 Kč dopravné.


Místo pro vaše názory