Vydejte se na nedalekou pouť za poznáváním pochutin Itálie

Autor:

Když zavítáte do své kuchyně, jistě se tam najde místo pro kuchařky. Většinou ty, které jako ženy dědíme z generace na generaci. Tak, aby se zajistilo, že některé pokrmy nepodlehnou moderní době upravování. U nás jich je hned několik, převážně těch národních českých. Bez problému vyjmenuji nejvyhlášenější jídla v okolí a hlavně v Čechách. A jak víte, taková vyhlášená jídla mají i jinde na světě. Leckdy si místa v zahraničí vybírám právě pro jejich vehlas v nějakou místní specialitu. Před pár dny jsem se vrátila z Makedonie a to bylo něco pro mé chuťové buňky, ale o tom až někdy jindy.

V dnešním článku se podíváme na nám nejbližší zemi, kde na pochutiny narazíte téměř na každém rohu. Počínaje opravdovou italskou pizzou, která s tou českou z místních „italských restaurací“ nemá nic společného. Možná na sebe mávaly z rychlíku.

Máte rádi sýr? Co rádi, přímo ho milujete? Tak to nesmíte při svém cestování minout oblast Parmy. Za svůj domov tu považuje parmazán Parmigiano Reggiano, který se vyrábí výhradně z kravského mléka a může zrát klidně i 4 roky. Místní si ho tak považují, že dokonce kvůli němu vystavěli i muzeum, ve kterém se dozvíte vše o historii sýra. Město Parma je jedno z nejvyhlášenějších míst v Itálii, protože právě tady své uplatnění naleznou všechna roztomilá i méně roztomilá prasátka, samozřejmě vycvičená. Svými rypáčky čichají a hledají po lesích vzácné lanýže. To, že pár desítek gramů tohoto pokladu stojí ranec, nemusím ani připomínat.

Láska prochází žaludkem a kde jinde, než právě ve Veroně by tento citát měl platit. Nejen, že se vyskytujete v jednom z nejromantičtějších míst v Itálii, ale také dobře zaplácnete svůj žaludek a to nejen jídlem. Doporučuji navštívit kavárnu Piazza Delle Erba, která se nachází na náměstí, které je obklopeno historickými budovami. Užít si také můžete mnoha procházek po cestách, které lemují vinice. Romantika zajištěna. A právě z této oblasti pocházejí ty nejznámější vína, jako je například Chardonnay. Při pobytu v Itálii se víno stane vašim denním chlebem a bude chutnat přeci jen trochu lépe, než když si jej dáte doma u televize.

Nepovažovalo by se za to, že jste byli v Itálii, pokud byste neochutnali ryby. Za těmi nejlepšími se vydejte k nádhernému jezeru Lago di Garda. Kolem jezera se nachází hned několik měst, například navštívit můžete Sirmione, které je proslulé svými lázněmi na břehu jezera obohacené o termální prameny. Po relaxu jistě dostanete hlad a tak nezbývá než vyrazit do ulic. Specialitou, jak již bylo řečeno, jsou ryby. Nejčastěji na svém talíři spatříte okouna. Ryby tu umí dobře na každém rohu a tak je jen na vás, které místo se vám nejvíce zalíbí, jistě to bude nějaká restaurace s výhledem na nádherné jezero. Stejně tak si nezapomeňte koupit olivy, kterým se v okolí jezera velmi daří.

Foto: Shutterstock.com