Výlet na pohádkový zámek Stránov

Autor:

Po dlouhé době konečně vysvitlo sluníčko, a tak jsme neváhali a vyrazili na výlet. Jedním z našich cílů byl i romantický novorenesanční zámek, který se tyčí na kopci v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. Navíc jsme měli půjčený vůz Lexus UX, který je přímo stvořený na takové výlety. Díky parádně nízké spotřebě nás komfortně odvezl na všechna místa, která jsme měli v itineráři. Cesta z Prahy trvá necelých 45 minut, pokud je tedy plynulý provoz.

Pokud si zámek zadáte do navigace, cesta vás tam spolehlivě dovede. Až budete přijíždět do kopce, dejte si volnější tempo, neboť na parkoviště je to poněkud ostřejší zatáčka. Nicméně to určitě zvládnete. Řiďte se šipkami, které vás zavedou až k zámku. Parkovat můžete buď na trávě u oplocených pozemků a nebo lépe jako my vjeďte dovnitř. A teď pozor, to co uvidíte, není úplně všední místo. Mě to téměř okamžitě vtáhlo do pohádky – do kouzelného kraje. Cesta je tu nezpevněná a domečky odpovídají době, přesto tu lidé aktivně žijí. Všude jsou stromy a i ta vrba se tu hezky vyjímá. Když se dáte doprava dojede až před kostelík, kde je vyhrazená plocha na parkování, ale pozor ať nesrazíte památný strom, už tak toho dost pamatuje.

Foto: Vlastní – Lexus UX

Stačí zaparkovat a zámek máte jako na dlani. Protože je březen, tak mají samozřejmě zavřeno – už se z toho stala tradice, že jezdíme všude, když mají zrovna ještě zavřeno, alespoň se nemačkáme s ostatními. Naštěstí si můžete projít alespoň zahradu. Jen pozor na prudké a klouzavé schody, pád by byl tvrdý a nepříjemný. Pod zámkem to stojí za to, vypadá to tam trošku strašidelně, ale kouzelně.

Člověk by si tu dokázal představit žít – ne na zahradě, ale v zámku. Pokud se sem vydáte v teplejších měsících, můžete si projít interiér a vyjít si i věž, ze které je prý úchvatný výhled do okolí. Zapomenout nesmíte ani na nádvoři, které je hezké a ani my jsme nebyli ochuzeni o výhled na něj. V létě se tu také koná mnoho kulturních akcí a celá obec ožívá kulturou. Není ani divu, že se tu točilo hned několik pohádek – Začarovaná láska, O svatební krajce a nebo Princezna Zívalka.

A co historie? Ta se datuje někdy k 15. století. Původně tu stála dřevěná tvrz. Jaroš ze Sovojovic dostal lepší nápad, a tak zde nechal postavit gotický hrad, který se nazýval prostě Nový Stránov. Za ta staletí se ve vlastnictví vystřádalo hned několik rodů, za zmíňku stojí třeba rod Slavatů, za jejichž pobytu na hradu se objekt pomalu přestavěl na zámek. Pobývala zde rodina Josefa Šimona, který byl tehdejším prezidentem Škodováckých závodů. Za své zásluhy byl povýšen do baronského stavu. V 50. letech minulého století přišlo znárodnění a rodina o zámek přišla, avšak ne na trvalo, neboť od roku 2003 je zase v jejich vlastnictví.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text, zámek Stránov
Zdroj foto: Michaela Rubešová