Vysněnou dovolenou změní nečekaná přírodní katastrofa v peklo. Jak se v takové situaci chovat a co je důležité?

Autor:

Málo se o tom mluví, přesto to existuje. Zatímco v České republice je poměrně bezpečno, až na každoročně se vracející povodně, nemáme tu žádná tornáda, zemětřesení, tsunami ani výbuchy sopek. Avšak po překročení hranic tomu může být jinak. Každý stát na světě se potýká s tím svým přírodním živlem, který dokáže pořádně potrápit. Čím vzdáleněji letíte, tím horší to může být.

Každá přírodní katastrofa je boj. Není to jen o zničeném majetku, čert ho vem, ale také o zdraví a lidském přežití. Ve většině případů rozhodují vteřiny a také to, kde se nacházíte. Občas se lidé vyskytnout ve špatném místě a ve špatný čas, takový je prostě osud.

Ještě před cestou nejen do rizikových oblastí byste měli věnovat část času informacím. Například jestli úřady v zemi nevydali nějaké varování nebo jestli není zrovna období zvýšeného výskytu tajfunů. Nebojte se ani kontaktovat Ministerstvo zahraničních věcí a informovat se o situaci v daném státě. Hlavně, co je velmi důležité, se nezapomeňte registrovat do systému Drozd. Jedná se o dobrovolný registr českých občanů při cestování do zahraničí. K čemu je to dobré? Tak hlavně úřady mají přehled o tom, kde se kdo nachází a případně mohou efektivněji a rychleji poskytnout pomoc, pokud se něco stane. Registr vřele doporučuji každému, kdo se chystá na delší cestování případně kratší, ale ne zrovna do mírumilovných zemí.

Pokud se stanu obětí přírodní katastrofy

Pokud vás potká nějaká přírodní katastrofa je důležité a na prvním místě zachovat klid. Je to bláznovství radit, ale zachování klidu a eliminace potencionálního strachu vám zachrání život. To, co se stalo, nelze už ovlivnit. Pamatujete si na článek o pádu letadla? Ani tam by hysterie a nekontrolovatelné chování nikterak nepomohlo, ba naopak.

Nejdříve byste si měli zajistit bezpečí. Dostaňte se z nebezpečného místa. Pokud vám něco brání v přemístění, například jste zaklíněni pod větvemi stromů nebo nábytkem. Zkuste se z toho místa dostat a hlavně nepropadejte negativním myšlenkám. Případně volejte o pomoc.

Krizové situace jsou hodně o psychice, jakmile propadnete v beznaděj, bude to zlé, hodně zlé. Držte si pozitivní přístup a naději. Naději, že vás někdo zachrání a že se z toho pekla dostanete. Nic horšího než to, co se stalo teď, se už stát nemůže. Myslete na své přežití a na to, že jste přežili, to je nejdůležitější.

Pokud se z místa dostanete svépomocí, snažte se kontaktovat místní úřady a policii. Informujte o tom, co se stalo, kde a jaké jsou škody. Je velká pravděpodobnost, že se o katastrofě bude už vědět a tak bude pomoc na cestě ještě dřív, než zavoláte. Pokud vám nic není a cítíte se fyzicky a hlavně psychicky dobře, pokuste se pomoci ostatním. Případně zkuste najít ostatní, kteří s vámi cestovali. Znovu je důležité nepropadat panice, pokud se vám je nepodaří najít. Je možné, že i oni hledají vás, nebo je jen převezli do nemocnice dřív, než jste je našli. V tomto momentě je naději a víra to nejdůležitější.

Jestliže se dostanete ven z nebezpečného místa, ale nemáte sílu pomoci ostatním, je to v pořádku. Hlavně si o sobě nemyslete, že nestojíte za nic, protože nejste schopni se hýbat natož někomu pomoci. Prožili jste si traumatizující zážitek, je pochopitelné, že vaše psychika bude velmi vyčerpaná a tak se jen snažte dostat do bezpečného místa, kde vás budou moci najít záchranáři.

Později v bezpečí mimo zasaženou oblast tedy s největší pravděpodobností v nemocnici, zkuste kontaktovat zastupitelský úřad České republiky v dané zemi. Informujte je o svém stavu a o stavu lidí, se kterými cestuje. Usnadní to jejich případné hledání. Stejně tak úřady upozorní vaši rodinu a sdělí ji potřebné informace. Vy rodinu a přátele můžete informovat také. Jakmile to bude možné vraťte se ze země domů.

Bohužel, přestože žijeme v 21. století a doba je velice technologicky vyspělá, nikdo nemá věšteckou kouli, aby mohl předvídat, co se stane. Nikdo nemůže ovlivnit to, jestli tsunami přijde a nebo ne. Bohužel neexistují ani prostředky, jak tyto katastrofy odvrátit. A tak vám z celého srdce přejeme, aby vás na vašich cestách po světě nikdy nic takového nepotkalo.

Foto: Shutterstock.com