Vyzrajte nad drahými mobilními daty mimo EU

Autor:

Jedete do Švýcarska, Egypta nebo Tuniska a zapomenete na to, že už dávno nejste v té levné Evropě. Tak rychle přidat fotku na Instagram, sem tam se podívat na mapy a ejhle, po návratu z dovolené na vás čeká nemilé překvapení v podobě vyúčtování za mobilní data. Stále ta samá písnička a stále na to lidé zapomínají. Mimo EU jsou data extrémně drahá. Už 1MB vás může přijít klidně na 240 korun.

Vysoké ceny v mimoevropských zemí platí také na volání a posílání zpráv. Je to celkem jednoduché a tuzemští operátoři za to nemohou. Pro tamní operátory to jsou žně z turistických roamingů, a tak na levnější poplatky logicky nechtějí přistoupit.

Naopak při cestování po Evropě si každý zvykl, že platí domácí ceny, a tak nemá ani zaškrtnuté políčko zákazu dat v telefonu, které se nachází v nastavení roamingu. Pak stačí chvilka nepozornosti a po přistání třeba jen v Zurichu se vám aktualizuje automaticky počasí a hned jste o 300 korun lehčí. Přestože vám přijde zpráva o zemi, kde se nacházíte a jejich cenách, většinou je stejně už pozdě.

Proto ještě na letišti si nezapomeňte vypnout data a také zakázat data v roamingu (všechny smartphony tohle umí). Pokud se budete chtít připojit, nejdříve si prostudujte dopředu data jednotlivých operátorů. Samozřejmě nejlevnější variantou je používat WI-FI, avšak někdy se může stát, obzvlášť u velkých hotelů, že wifina nefunguje jak má, a tak pokud bez dat nevydržíte, nebo je potřebujete k práci, pak je nejjednodušší řešení, koupit si simkartu přímo na místě. Tamější mobilní tarif vás vyjde levněji a stejně tak i jeho data. Lepší než si pak doma nad vyúčtováním trhat vlasy.

Foto: Pixabay