Z Dubaje vyroste nový Amsterdam

Autor:

Možná to na první pohled nevypadá přes víceroproudové silnice a luxusní vozy, které se po nich prohání. Ale největší město Spojených Arabských Emirátů by se rádo stalo více přátelštější pro všechny cyklisty světa. Iniciativu Dubaje vyhlásil korunní princ Sheikh Hamdan.

Projekt se stal součástí dubajské vize 2021, jejímž cílem je učinit z města jedno z nejlepších měst na světě k životu, práci a návštěvě. Na začátku roku se v dubajských ulicích začala objevovat kola, která jsou placená, ale dají se pronajmout přes speciální mobilní aplikaci. Po ulicích se pohybuje zatím na 800 sdílených kol. Avšak do pěti let se plánuje počet kol až ztrojnásobit. Zajímavostí je, že Dubaj byl v roce 2013 vůbec prvním městem na Středním východě, který zavedl systém sdílených kol.

Ředitel dubajských silnic a dálnic v rozhovoru uvedl, že by rád vybídl turisty i místí obyvatele k aktivnímu a zdravému životnímu stylu. Jízda na kole zároveň poskytuje novou a rychlejší možnost dopravy po městě a přispívá k udržitelnosti. Zároveň se v Dubaji nachází přes 400 kilometrů cyklostezek a do roku 2023 se počer kilometrů navýší o 250.

Foto: Pixabay