Začíná cyklistická sezóna. Nezapomeňte na zásady bezpečnosti

Autor:

Začátek jara a slunné počasí láká pro vyjížďky na kolech. Po zimě je třeba kolo nechat zkontrolovat, ať si nenabijete nos hned při prvních kilometrech. Stejně tak byste si měli oživit v paměti pravidla pro jízdu na cyklostezkách a pozemních komunikací.

Jak již bylo řečeno, před první projížďkou byste kolo měli „odzimovat“, přeci jen se ve sklepě válelo několik měsíců. Jako první byste si tedy měli zkontrolovat tlak v pneumatikách, případně kola nechat dofouknout. Avšak pneumatiky nejsou to jediné, co byste měli zkontrolovat. Určitě zkontrolujte stav řetězu, přehazovačky a také samozřejmě brzd.

Pokud máte v plánu jezdit po vesnici, tak to asi nevadí, nicméně vyrážíte-li s kolama do města, do hor nebo na cyklostezku, měli byste na svém kolem mít prvky povinné výbavy. Do této výbavy určitě patří odrazky a to přední, zadní i na pedálech. Kolo by také mělo obsahovat přední a zadní brzdy. A protože musíte být vidět i za snížené viditelnosti, tak nezapomeňte na světlo bílé vpředu a vzadu červené. Důležité je také zaslepit ostré hrany řidítek.

Přestože to nepatří do povinné výbavy, určitě na své kolo namontujte zvonek. Tahle malá věcička vás mnohdy může zachránit od nepříjemných odřenin. Díky zvonečku můžete varovat lidi před sebou, ať už na kolech nebo pešky, že se blížíte. Případně varovat před jiným nebezpečím. Zvonky stojí pár korun, avšak jsou v mnoha případech k nezaplacení.

Zákon udává, že cyklistickou helmu musí mít každé dítě mladší 18 let. To je dobře, avšak vhodné by bylo, aby i starší 18 let měli povinnost nosit helmu. V dnešní době už je nepřeberné množství produktů a každý si tak může vybrat tu, která se mu nejvíce líbí, nebo se hodí k jeho outfitu. Helma už zachránila spousty životů. Přeci jen pokud se stane nějaká nehoda na kole, může vás klidně srazit auto nebo i hromadný pád na cyklostezce, pravděpodobnost, že spadnete na hlavu je příliš vysoká a v těchto případech i fatální pro váš život. Raději obětovat pár stovek, než pak brečet nad tím, co se nemuselo stát.

Pokud budete vyrážet do zahraničí, nezapomeňte si uzavřít cestovní úrazové pojištění. Stejně tak pokud jezdíte často a rádi po Čechách, pojistěte se i tady. Vhodné je, abyste uzavřeli dlouhodobé úrazové pojištění. Stejně tak, pokud už pojištěni jste, měli byste se podívat na výši limitů plnění vaší pojistné smlouvy, protože jakmile náklady překročí částku, na kterou máte limity uzavřeny, budete muset zbytek platit ze své a to fakt nechcete. V případě cyklistů se také vyplatí mít uzavřené pojištění odpovědnosti.

Foto: Shutterstock.com


Místo pro vaše názory