Zadlužit se kvůli dovolené není rozumné, přesto to dělá každý dvacátý Čech

Autor:

Ani letos si Češi nenechají ujít letní dovolenou. Řada domácností ale nemá na takovou kratochvíli peníze.

Podle průzkumu společnosti KRUK si nejvíce domácnosti půjčují částky do 10 tisíc korun. Stejně tak po půjčce sahají spíše muži než ženy. Co se týká věku, tak nejčastěji si půjčují lidé od 25 let do 34 let a druhou skupinou jsou lidé ve věku 45 až 54 let. Brát si půjčku na zaplacení dovolené mají tendence lidé s nižším vzděláním. Průzkum také ukázal, že si na dovolenou půjčují spíše rodiny s jedním dítětem. Zajímavé ale je, že se pro půjčku v některých případech rozhodnou i domácnosti, které mají čistý měsíční příjem mezi 40 a 60 tisíci korun.

„Vzdát se drahé dovolené v případě, že ji nelze financovat z úspor, je určitě správné rozhodnutí, ke kterému dospěje drtivá většina českých rodin. Češi se kvůli dovolené zpravidla nezadlužují a podle našich opakovaných průzkumů je tento přístup dlouhodobý, bez ohledu na to, v jaké části ekonomického cyklu se česká ekonomika nachází,“ uvedla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová, která dodává, že podle průzkumu si na dovolenou půjčuje každý dvacátý Čech. Pokud už na půjčování peněz dojde, jdou lidé většinou za příbuznými a do banky. V nejzazším případě si půjčí od nebankovní společnosti, u které však hrozí už riziko – například vysoké úroky nebo jednostranně výhodná smlouva.

Pokud se jedná o nezaměstnané občany, tak ti sahají nejčastěji po úvěru, který je vyšší jak 10 tisíc korun. Často si ale neuvědomují, že se mohou dostat do finanční pasti. Berou si další půjčky a jejich dluh se akorát prohlubuje. Lidé by si tak měli dát pozor, aby nenaletěli lichváři, který je může připravit úplně o všechno, protože nebudou mít na splátky. „Je alarmující, že si na dovolenou velmi často půjčují lidé, kteří již mají nějaké závazky po splatnosti, a také lidé bez zaměstnání. Může to totiž znamenat, že si půjčují za velmi nevýhodných podmínek od nebankovních subjektů, protože na standardní úvěr nedosáhnou,“ dodala Palendalová.

Zdroj informací: KRUK
Foto: Pixabay