Zajímavá fakta o zemi faraónů a sfing

Autor:

Patříte k fanouškům Egypta, nebo přemýšlíte, že byste sem letos kvůli neobvyklé situaci vyrazili poprvé? Kromě notoricky známých věcí se o Egyptu vyplatí vědět i další praktická, neobvyklá a zábavná fakta. Ty pro vás připravila zájezdová společnost Invia.cz.

Nové hlavní město

Přes tisíc let byla hlavním městem Káhira. Dnes ale vzniká úplně nové hlavní město. Staví se zhruba 45 kilometrů od toho původního, jméno zatím není jasné. Cílem je utéct přelidněnosti, dopravním zácpám a smogu. V roce 2030 se sem přestěhuje vláda a s ní také pět milionů obyvatel.

Zásadní vynález

Z Egypta pochází spousta významných objevů, jako je papír, klíč nebo třeba zubní pasta, ale napadlo by vás, že už někdy v roce 950 před naším letopočtem tu dokázali vyvinout protetickou končetinu? Šlo o palec u nohy vyrobený z kůže, dřeva a příze.

Mumie

Mumifikace byla v Egyptě oblíbenou činností a navíc uchovávala mrtvá těla v dobrém stavu. Kdybyste rozmotali jednu ze slavných egyptských mumií, délka použitých bandáží by přesáhla jeden a půl kilometru.

Práva žen

Ženy starověkého Egypta měly překvapivě široká práva. Mohly vlastnit a prodávat majetek, uzavírat smlouvy, ale také se rozvádět a znovu vdát, přičemž velmi běžnou věcí byla předmanželská smlouva, která ženám zaručovala, že sňatkem případně nepřijdou o své bohatství. Právě v Egyptě vznikla tradice, kdy si novomanželé coby stvrzení svého svazku vyměňují snubní prsteny.

Socha svobody

Jeden z nejslavnějších symbolů New Yorku, měla původně stát na úplně jiném kontinentě a měla být úplně jiného vyznání. Její autor Frédéric Auguste Bartholdi se během cest po Blízkém východě nadchnul do staré egyptské kultury a místo hrdé římské bohyně toužil vytvořit muslimskou ženu v závoji, která by hlídala tehdy nově vznikající Suezský průplav. Tehdejší vládce Egypta na sochu ale nakonec nenašel prostředky, a tak ji její autor nakonec nabídl Američanům.

Posvátné zvíře

Dlouhá staletí tu byla kočka považována za posvátné zvíře. Věřilo se, že pokud v domácnosti žije kočka, přinese to rodině štěstí. Když kočka zemřela, Egypťané si jako výraz smutku holili obočí. Pokud by náhodou nějaký Egypťan kočku omylem usmrtil, čekal ho trest smrti.

Velký bratr

Stát se influencerem není pro Egypťany snadné. Účty na sociálních sítích, které mají více než 5000 fanoušků, totiž mohou být monitorovány vládními autoritami, jež také musí jejich majiteli udělit speciální licenci.

Počasí

V Egyptě prší jen šest dní do roka. Ideální dobou k návštěvě je doba mezi říjnem a dubnem, kdy se průměrné denní teploty pohybují kolem 26 stupňů a voda Rudého moře má kolem 23 stupňů.

Zdroj: Invia, Foto: pixabay