Zámek Žinkovy aneb jak jsme ztratili zase kousek své historie

Kulturní památka, která se nachází v Plzeňském kraji asi 7 kilometrů od města Nepomuku, není zas tak úplně v majetku českého státu. Při vstupu na pozemek naleznete mnoho cedulí, které vás o tom přesvědčí. Zámek od roku 1999 vlastní společnost Crown Estates s.r.o., která má sídlo v Lichtenštejnsku. Stejně zajímavý fakt je, že od roku 2008 probíhá na zámku rekonstrukce, tudíž veškeré vnitřní prostory jsou veřejnosti nepřístupné. Alespoň, že se můžete podívat do zahrad, ne?

Tedy, nezapomeňte brát v potaz, že do některých zákoutí se stejně nedostanete. Cedulí informující, že se nacházíte na soukromém pozemku a co dělat v případě, že vás napadne hlídací pes, je poměrně dost. I tak si ale užijete pěkný výhled na kouzelný zámek, který posloužil jako kulisa pro mnohé filmy, například se zde natáčela pohádka Neberte nám princeznu nebo americký film Fatherland. V roce 1915 koupil zámek Karel Škoda, avšak po druhé světové válce byl zámek zestátněn a později od roku 1950 zde probíhaly rekreační pobyty ROH.

Co je na zámku velmi zajímavé a unikátní je fakt, že ať k němu jdete z jakékoli strany, vždy je jiný. Jakoby se skládal z několika různých dílů, které k sobě nepasují, avšak ve finální podobě je to prostě perfektní. Za tento úkaz zřejmě může to, že původně se jednalo o hrad, který byl v pozdějších letech přestavěn na zámek v barokním slohu. O pár desítek let později se zámek znovu přestavěl a tentokrát do pseudorenesanční podoby. V zámeckém areálu se snoubí mnoho architektonických předloh od italské renesance po německý středověk. Každý si zde najde to svoje.

Bohužel zámek zřejmě už nikdy nepřejde do správy českého státu, tak aby jej mohli navštěvovat turisté aniž by se báli, jestli nezáměrně překročí hranici soukromého pozemku. Místo toho se přestavuje na kongresové centrum s využití hotelového rekreačního střediska. Inu, jestli je to dobře nebo ne, musíte posoudit sami. My v tom vidíme tu smůlu, že jsme přišli zase o kousek naší české historie.

Foto: tipnavylety.cz, baroko2015


Místo pro vaše názory

ČeskoCestujemeNovinky