Zapomeňte na babské rady. Zmijí uštknutí není vhodné brát na lehkou váhu

Autor:

Příznivé letní období není jen pro lidi, ale také zvířata. Pozor byste si měli dávat v přírodě, kde můžete narazit na zmije vyhřívající se na slunci.

Předcházení této události je nejjednodušší. Plaz nemá sluch, ale vnímá otřesy, které se nesou zemí, proto v oblastech o nichž víte, že by se zmije mohli objevovat, je vhodné dupat a tím dát o sobě vědět. Mimo dupání nohama, poslouží dobře i klacek, kterým si po cestě lesem pomáháte v chůzi. Zmije totiž není agresor, uštkne jen v případech, kdy se lekne nebo se bojí.

Pokud už se zmije vyleká a uštkne vás, je potřeba zachovat klid. Je vhodné okamžitě zavolat záchrannou službu, obzvlášť v případech, kdy se jedná o dítě, alergika nebo seniora. Babské rady o vysátí jedu nebo naříznutí rány nedoporučujeme, neb si nijak nepomůžete. Ba naopak při zaškrcení nad místem uštknutí byste si mohli ještě více ublížit. Rovněž se nevyplatí dělat rychlé pohyby, aby se jed nerozšířil v krevním řečišti. Co ale pomůže, je dát končetinu nad úroveň srdce.

Podle vědců se udává, že množství jedu, které zmije do těla člověka vypustí je 5 mg. Přitom smrtelná dávka je 15 – 20 mg na kilogram. Často se tak může stát, že zmije sice uštkne, ale jed do těla nevyloučí nebo jen z poloviny, přeci jen nechce si ho kvůli vám plýtvat. V každém případě i pouhé kousnutí bez jedu byste měli řešit s lékařem.

Zdroj informací: Zdraví národa, autorský text
Foto: Pixabay