Zásady bezpečnosti na kole aneb Začíná cyklistická sezóna

Autor:

Foto: Pixabay

Začátek jara a slunné počasí láká pro vyjížďky na kolech. Po zimě je třeba kolo nechat zkontrolovat, ať si nenabijete nos hned při prvních kilometrech. Stejně tak byste si měli oživit v paměti pravidla pro jízdu na cyklostezkách a pozemních komunikací.

Jak již bylo řečeno, před první projížďkou byste kolo měli „odzimovat“, přeci jen se ve sklepě nebo garáži válelo několik měsíců. Jako první tedy zkontrolujte tlak v pneumatikách, případně kola nechte dofouknout. Pokud se na nich vyskytují nějaké prasklinky, pak je vhodné pláště vyměnit. Avšak pneumatiky nejsou to jediné, co byste měli zkontrolovat. Určitě zkontrolujte stav řetězu, přehazovačky a také samozřejmě brzd.

Pokud máte v plánu jezdit po vesnici, tak to asi nevadí, nicméně vyrážíte-li s kolama do města, do hor nebo na cyklostezku, měli byste na svém kolem mít prvky povinné výbavy. Do této výbavy určitě patří odrazky a to přední, zadní i na pedálech. Kolo by mělo obsahovat přední a zadní brzdy. A protože musíte být vidět i za snížené viditelnosti, tak nezapomeňte na bílé světlo vpředu a vzadu to červené. Důležité je také zaslepit ostré hrany řidítek.

Přestože to nepatří do povinné výbavy, určitě na kolo namontujte zvonek. Tahle malá věcička stojí pár korun a vás mnohdy může zachránit od nepříjemných odřenin. Díky zvonečku můžete varovat lidi před sebou, ať už na kolech nebo pešky, že se blížíte. Případně varovat před jiným nebezpečím. Zvonky stojí pár korun, avšak jsou v mnoha případech k nezaplacení.

Zákon udává, že cyklistickou helmu musí mít každé dítě mladší 18 let. To je dobře, avšak vhodné by bylo, aby i starší 18 let měli povinnost nosit helmu. V dnešní době už je nepřeberné množství produktů a každý si tak může vybrat tu, která se mu nejvíce líbí, nebo se hodí k jeho outfitu – pokud trpíte na desingovky. Helma už zachránila spousty životů. Přeci jen pokud se stane nějaká nehoda na kole, může vás klidně srazit auto nebo i při hromadném pádu na cyklostezce, je pravděpodobnost, že spadnete na hlavu příliš vysoká a v těchto případech i často fatální. Raději obětovat pár stovek, než pak brečet nad tím, co se nemuselo stát.

Pokud budete vyrážet do zahraničí, nezapomeňte si uzavřít cestovní úrazové pojištění. Stejně tak pokud jezdíte často a rádi po Čechách, pojistěte se i tady. Vhodné je, abyste uzavřeli dlouhodobé úrazové pojištění. Pokud už pojištěni jste, měli byste si zkontrolovat výši limitů plnění pojistné smlouvy, protože jakmile náklady překročí částku, na kterou máte limity uzavřeny, budete muset zbytek platit ze své a to fakt nechcete. V případě cyklistů se také vyplatí mít uzavřené pojištění odpovědnosti.