Zdolali jsme Barcelonu a Costu Brava luxusním campervanem

Autor:

Osobně Barcelonu miluji — byl jsem v tomto španělském městě nesčetněkrát a během každé návštěvy jsem byl něčím fascinován nebo překvapen a u vás to určitě nebude jinak. Poslední návštěva ale rozprostřela další obzory, absolvoval jsem ji totiž v pohodlí jednoho výjimečného campervanu, který se ukázal být skvělým společníkem.

Barcelona je hlavním městem autonomního Katalánska, jedné z mnoha oblastí Španělska. Zdejší slunné počasí láká obdivovat krásy moře a plážové pohody na Costa Brava. Historická Barcelona však nabízí mnohem víc než jen typickou dovolenou u moře. Tato evropská metropole oplývá mnoha krásami a nese v sobě mimo jiné odkaz jednoho z největších umělců své doby – geniálního architekta Antoni Gaudího. V Barceloně můžete obdivovat hned několik jeho originálních staveb, které vás na chvíli vytrhnou z reality a nechají unést do říše symbolů a snů.

Kromě nich tu najdete mnoho dalších památek, slunný přístav, lanovky, paláce, nákupní třídy i tradiční čtvrtě, množství romantických restaurací, dobré jídlo, pití a to vše zaobalené do úžasného zážitku, který vás vytrhne ze všech starostí všedních dní. Ať se sem chystáte na nevšední dovolenou, poznávací zájezd nebo eurovíkend, můžete si být jisti, že vás tohle město nezklame. Do Barcelony se můžete vypravit sami nebo s dětmi, i pro ně je tu dostatek atrakcí.

Pokud se vydáte autem, natož pak velikostí dodávky nebo obytka, počítejte, že se v Barceloně pořádně zapotíte. Je to klasická jižní metropole plná dopravního chaosu vyostřeného temperamentem místních obyvatel. Město má dobře řešené obchvaty a dálniční síť v zemi je perfektní. Jakmile sjedete do města, čekají vás úzké uličky a silný provoz.

Stačí se ale vydat směrem do hor za město a čekají vás nádherné výhledy z pohoří Montseratt. Nejvyšší vrchol tohoto pohoří se jmenuje Sant Jeroni a nachází se ve výšce 1236 m.n.m. Pokud podniknete cestu až sem, můžete se pokochat úžasnými výhledy, prozkoumat klášter, místní přírodu nebo přilehlé muzeum s archeologickými a uměleckými sbírkami. Zdejší klášter v horách patří k nejvýznamnějším náboženským památkám v celém Katalánsku. Stará tradice praví, že každý věřící sem musí alespoň jednou za život podniknout noční výlet, aby zde ráno mohl sledovat nádherný východ slunce.

Nezapomeňte se také z Barcelony vydat silnicí lemující pobřeží. Stoupá přes útesy a nabízí nádherné pohledy na středomoří a přilehlé městečka. S naším Mercedesem to byla radost.

Costa Brava

Pobřeží Costa Brava netřeba představovat. Jeho písečné pláže omývané teplým mořem spolu se slunnou atmosférou a typickou středomořskou přírodou lákají turisty z celé Evropy. V překladu znamená Costa Brava divoké (nebo také skalnaté) pobřeží. Pro vás může znamenat krásnou dovolenou v jedné z nejoblíbenějších lokalit při Středozemním moři.

Costa Brava nabízí ubytování všech cenových kategorií, od rodinných penzionů po luxusní hotely a služby odpovídající kvality. Jako svou prázdninovou destinaci si můžete vybrat z mnoha letovisek.

Mladým určitě doporučuji živoucí Lloret de Mar, městečko které nikdy nespí. Město je plné barů, diskoték (mnohdy s třemi a více tanečními scénami), klubů, restaurací a kasin. Jelikož je zde velká konkurence, nevyjde vás večer v klubu vůbec tak draho, jak byste čekali. Odpočívat můžete na zdejší pláži. Moře ovšem bohužel není zrovna vzorem čistoty.

O poznání klidnější je naopak Malgrat de Mar, vhodný jako dovolenková destinace pro rodiny s dětmi a pro všechny, kteří chtějí odpočívat, lenošit či provozovat vodní sporty. Absolutní klasikou mezi letovisky Costa Brava je bezesporu městečko Callela. To se nachází zhruba půl hodiny vlakem od Barcelony a nabízí kilometry pláží s jemným pískem, taneční kluby, diskotéky a spoustu jiných atrakcí.

Zatímco Costa Brava zaujímá pobřeží na sever od Barcelony, v případě Costa Dorady jde o jih. Zde najdete spoustu hezkých plážovích měst a destinací jako je třeba Castelldefels, Sitges nebo Tarragona. Ve větším detailu se o nich rozepíšu v některém z budoucích článků.

Pojďme se ale zaměřit i na náš dopravní prostředek. Třída V umí jedno velké kouzlo – kdykoli do ní sednu, chci se okamžitě vydat na druhý konec kontinentu a zažít cestou nespočet dobrodružství. Může za to dokonalý interiér, pohodlná křesla a senzační výhled z vozu. Samotná atmosféra a klid na palubě to jen podtrhuje. Volba motorizace vozu byla jasná – nový a především silný motor 300 d jsem zvolil s pohonem jedné nápravy. Můžete mít samozřejmě i pohon všech kol 4Matic, ale chtěl jsem poznat potenciál motoru bez další přidané hmotnosti.

Už od studeného startu je motor velmi kultivovaný a uvnitř jej téměř neslyšíte, po zahřátí je situace vlastně perfektní. Takto odizolovaná kabina je ve třídě MPV jedinečnou záležitostí, což je vlastně i celé auto. Pohyb po městě je zcela plynulý a nová převodovka řadí velmi rychle a plynule. O její práci nebudete mít ani tušení. V ucpané španělské metropoli si ani jednou necukla. Vydávám se mimo město do horské oblasti. Možná to zní jako bláznovství, ale třída V umí být velmi agilní. Na volant reaguje okamžitě a ochotně se stáčí do oblouku. Své rozměry popírá opravdu dobře a řídit ji na zatočené silnici je radost.

Tomu napomáhá i silný motor. Konečně! Zrychlení za 7,9 vteřiny na stovku je opravdu slušná hodnota, ale daleko citelnější je to u pružného zrychlování třeba na dálnici. Právě v této oblasti vůz v minulosti trpěl nejvíce.

Podvozek je také velmi silným článkem vozidla. Jeho agilitu jsem už zmínil, ale je tu ještě samotný komfort. Ten je i na velkých kolech přímo ukázkový a s většinou nerovností si hravě poradí. Řízení je sice přeposilované, ale poměrně strmé. Verze s pohonem pouze zadních kol je tedy velmi agilní a navíc se do volantu nepřenášejí rušivé síly od pohonu.

Marco Polo přidává nový rozměr cestování. Interiér tohoto campervanu je opravdu luxusní a kvalitně zpracovaný, ať už jde o kuchyňku nebo elektricky stavitelný stan na střeše. Ten nabízí prostor pro dva dospělé, další dva se můžou vyspat dole v kabině. Nikdy nezapomenu ten výhled po probuzení na útesu Středozemního moře. Mobilní cestování má své neopakovatelné kouzlo.

Marco Polo je především o spojení s přírodou. O tom, že můžete vyrazit na výlet zcela bez starostí, a když se vám krajina líbí, prostě zaparkujete a bydlíte. Z tohoto pohledu musím jednoznačně pochválit velikost horní matrace. Naprosto mě pak dostaly také čtecí lampičky s brutální svítivostí a trojím nastavením intenzity světla. Možná že se to zdá jako malichernost, ale když v Marco Polu spíte, oceníte i takovou drobnost, jakou je odkládací parapet, který vznikne na rámu střechy po odklopení horní části. V noci si sem dáte mobil i pití a nic se nemusí válet v posteli.

Nahoře nečekejte akustický komfort pětihvězdičkového hotelu, je to spíš mírně odhlučněný stan, a proto je dobré předem hodně zvažovat, kde zakotvíte. Dole se rovněž vyspí dvojice lidí. Ze zadní lavice se dá totiž udělat pohodlné dvojlůžko, a je tu jak větší klid, tak větší teplo. Osobně ale vždycky spím raději nahoře, protože dole člověk auto za celý den výletování i s jízdními koly zaplní. No a když na to přijde, otevře střechu a má ustláno.

Stovky kilometrů napříč Katalánskem mě opět přesvědčilo o kvalitách tohoto jedinečného MPV. Není divu, že se jich prodalo před modernizací přes dvě stě tisíc kusů. Jako luxusní rodinné vozidlo, nebo stylový přepravník osob hotelů a dopravních společností funguje na výbornou.

Zdroj foto: Ondřej Daňa
Zdroj info: vlastní zkušenost, Mercedes-Benz