Zdravotní komplikace, které mohou při cestování pořádně potrápit

Autor:

To poslední, co potřebujete na cestách řešit, jsou zdravotní komplikace. Často jde o banálnost, ale občas nemoc dokáže pěkně zavařit a pohodová cesta se rázem stane noční můrou. Říká se, že připravenému štěstí přeje. Není totiž nic lepšího, než si udělat preventivní opatření a zdravotním obtížím se předcházet, než si pak zoufat.

Žádná země není už bezpečná. Bohužel. Podle toho je třeba se chovat a předem si zjistit, kde a jaké očkování potřebujete a jaký hmyz se v dané zemi vyskytuje. Obzvlášť pokud jedete někam hodně daleko. To samé platí pokud jste samorosti a rádi cestujete jen s batohem na zádech, než abyste se zdržovali v hotelovém komplexu.

Pojďme se podívat, jaké nejčastější nemoci vás mohou při cestování potkat a jak se s nimi vypořádat.

Zánět močových cest

Nemoc se většinou týká žen, ale ani muži nejsou chráněni. Jedná se o dost nepříjemnou nemoc, která cestování dost zkomplikuje a tedy nejen cestování. Co dělat, když vás postihne? Měli byste se držet v teple, při akutním stavu pomůže i horká vana, ale nic se nemá přehánět. Opět nejlepším lékem je čistá voda. Vyhněte se alkoholu. Pomoci si můžete brusinkovými tablety. Pamatujte, že vše zmíněné jen mírný příznaky, proto pokud víte, že na nemoc trpíte, sbalte si do zásoby na kdyby náhodou antibiotika.

Bolest hlavy

Příčin může být mnoho, ale zde hraje velkou roli voda. Zase a opakovaně. Když jsme dehydrovaní, začne hlava bolet jako střep. Bolest hlavy může doprovázet také například úžeh, úpal, bolesti krční páteře a také v neposlední řadě migrénu. Základní pravidlo –  vodu do každého batůžku – nepodceňujte. Pomůže i chlazení, odpočinek a hlavně spánek. Co se týče silnějších bolestí tak například lidé trpící migrénou jako já ví, že nesmí odejít z domu s práškem, který včas podchytí bolest a nedovolí ji, aby se rozjela v plné míře. Věřte, že není nic horšího, než když máte migrénu. Migrénu několikrát po sobě každý den. Člověk by radši nebyl.

Průjem

Taková ta klasika z Egypta. Znáte to, zapomenete si omýt ovoce a je zaděláno na problém – obzvlášť v létě. Průjem bývá přímá reakce organismu na škodliviny nebo infekci. Pozor si dejte i na stres. Dokážete si představit, že máte jet několik hodin autobusem a postihne vás průjem? Fuh. Ani nepomyslet. Co vám pomůže? První záchrana je živočišné uhlí, které na sebe váže škodliviny. Pomoci by vám mohli i probiotické pilulky, které se doporučují užívat už před odjezdem, aby se bakterie ve střevě připravily na změnu. Vyhnout byste se měli především léku Imodium, který problém neřeší, jen oddálí a vy primárně potřebujete problém vyřešit co nejrychleji. Nezapomeňte také doplňovat větší množství tekutin a doplňovat minerály. Do tří dnů by vše mělo ustoupit, pokud se tak nestane, musíte k lékaři. Což v cizině nebude asi to nejpříjemnější, ale musíte to překousnout.

Zácpa

Druhý extrémní problém, který ale svým způsobem považují cestovatelé jako příjemnější, než je průjem. Zácpa se často dostavuje vlivem stresu a nervozity. Viníkem je také dehydratace a málo vlákniny. Co vám pomůže? Především opět zvýšený příjem tekutin, projímadlo a v krajním případě glycerinové čípky. Pokud se chcete vyhnout chemii, zkuste zapracovat na své psychice. Uvidíte hned divy.

Foto: Pixabay