Kdo by neznal pověry a legendy, které sebou nese tato nádherná země plná rozmanité přírody, starých hradů a dobrého jídla. Často v zapadlých vesničkách kolují zvěsti o zrůdách noci a paranormálních jevech, málokdy však turisté v honbě za zážitkem poslechnou rady a mají své hlavy. Že se nevyplácí stanovat uprostřed pustého a tajemného lesa, to poznáte hned sami, jakmile tam zakempíte. Avšak pozor česnek není to jediné, co zahání upíry.
Dracula
Existoval? Neexistoval? Prameny mluví jasně. Stokerův román z roku 1897 byl inspirován právě tímto mužem, který žil v 15. století. Jeho životem, ale také pověstmi, které o něm kolovaly. Vlad z 15. století byl známý svými brutálními vražednými sklony. Na dlouhé hroty napichoval své nepřátele. Údajně jich bylo více jak 80 tisíc. I přesto, že se čin zdá hrůzný, pro Transylvánii byl Vlad hrdinou. Zbavil zemi nepřátel, jak to udělal, to už je věc druhá. Ostatně rumunská rada pro cestovní ruch oznámila plány na rozvoj „upírského cestovního ruchu“ s využitím evropských fondů.
Zpátky do minulosti
Moderní vymoženosti byste v tomto kraji hledali opravdu jen těžko. Tady vládne příroda a staré tradice. Přesto jsou tu lidé přátelští a pohostinní. Často zde potkáte koňské povozy místo nových super moderních aut, ostatně podle toho také vypadají silnice. Pastýři si hlídají svá stáda ovcí, zatímco jejich ženy suší seno. A pozor, budete potřebovat notnou dávku sebezapření, abyste si do auta nenaskládali všechny potulné pejsky, které potkáte při svých toulkách. Jestli si potřebujete odpočinout od dnešní doby, pak je Transylvánie pro vás tím ideálním místem pro regeneraci duše a těla.
Sasové
Svůj podíl na historii mají i němečtí Sasové. Němečtí obchodníci na území Transylvánie přišli už ve 12. století. Následně na to se z nich stali vojáci, kteří hrdě bránili region proti nájezdům Tatarů a Turků. Během následujících století tak vystavěli sedm pevnostních měst a stovky opevněných kostelů. Všechny místa, která se zachovala jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Středověká architektura přežila, avšak počet obyvatel se rapidně zmenšil. Po pádu komunismu z regionu uprchlo 90% obyvatel do západního Německa.
Termální prameny
Transylvánie to nejsou jen strašidelné příběhy o upírech. Je to také místo bohaté na termální prameny. V regionu naleznete řadu letovisek, které jsou známé pro své terapeutické vody. Údajně minerální bahno a teplé slané vody léčí i neplodnost. Prameny také dobře prospívají lidem, kteří se léčí s artritidou. Zkusit můžete i přírodní saunu v podobě sopečných plynů. Zde se uleví každému kardiakovi. Ale pozor nemyslete s, že si sem půjdete jen tak. Každé vdechování plynů je přísně pod dohledem lékařů. Předávkování by mohlo mít fatální účinky.
Silnice
Každého fandu aut potěší silnice, kterou tu naleznete. Jedná se o jednu z nejkrásnějších silnic světa. Je až neuvěřitelné, že se tu něco takového nachází, ve srovnání s okresními silnicemi, které jsou často plné výmolů a děr, které se leckdy nedají ani bezpečně projet. Tahle klikatá silnice je pravým opakem toho, co při svých cestách uvidíte. Transfagarasan Road byla postavena v 70.letech a sloužila k vojenským účelům. Pokud si silnici chcete sjet, vyhýbejte se zimním měsícům, kdy pod tíhou sněhu je zavřená. Nej sezóna začíná na konci června a končí na začátku října. Věřte, že tu sami opravdu nebudete.
Foto: Shutterstock.com