Žebříček TOP 10 předmětů v aukci na největším českém online tržišti za říjen ovládla unikátní sada dukátů Karla IV. z roku 1980. Šťastný zájemce ji koupil za 2,3 milionu korun.
O sadu zlaťáků se ucházelo 26 přihazujících. Výsledná částka je ve sběratelských poměrech naprosto unikátní. O mince je dlouhodobě enormní zájem, protože jejich cena v průběhu let roste. Celkem v říjnu prošly aukcemi Aukra sběratelské a starožitné předměty za více než 196 milionů korun.
„Češi jsou národem sběratelů a za vzácné předměty jsou ochotni utratit velké peníze. Mince jsou navíc výborným aktivem ve složité době a jejich cena v čase roste,“ uvedl Pavel Krejčíř, odborník na starožitnosti a sběratelství ve společnosti Aukro, a doplnil: „Nejzajímavější položka za říjen naplňovala přesně všechny požadavky sběratelů. Podobné kusy jsou k dispozici jen málokdy a jsme rádi, že se obchodují právě přes nás. V tomto případně nebylo rozhodně sporu o jejich pravosti. Aukci celkem 18 zlatých mincí přihlíželo celkem 290 zájemců, samotného přihazování se zúčastnilo 26 z nich.“
V TOP 10 se na prvních pozicích pravidelně objevují československé dukáty. Zajímavou položkou v říjnu byla i ta druhá v pořadí – zlatá medaile k dokončení chrámu sv. Víta z roku 1929, která se prodala za 591 200 korun. „Vzhledem k tomu, že jde v tomto případě pouze o jediný kus, vyšla tak medaile kupce dráž než jednotlivé položky z nejdražší aukce za říjen,“ upozornil Pavel Krejčíř. Kategorie Sběratelství celkovému přehledu znovu vévodí, mezi TOP desítkou tvoří hned polovinu, následují starožitnosti a sekce auto-moto.
Třetí příčku obsadila technická kuriozita – parní stroj z roku 1895 italské značky TEDESCO & COMP, který se prodal bez koruny za 400 tisíc. V době aukce byl nainstalovaný v někdejším mlýně v Mutějovicích u Rakovníka. Nový kupec jej musí nyní na místě rozebrat, naložit a odvézt. Pozitivem je fakt, že stroj byl funkční ještě na přelomu 80. a 90. let minulého století. Obdobnou raritou je prodej vojenského mostu za 375 000 korun.
Zdroj info: Aukro
Zdroj foto: Aukro