Zlín o víkendu přivítá dvě stovky folkloristů, držitele Anděla i nejlepší moravské vinaře

Autor:

Bohaté a barvité folklorní podhoubí zlínského regionu připomene 7. a 8. října první ročník Zámeckého rynečku.

Kromě vína a hudby si návštěvníci užijí také modrotiskovou dílnu či vystoupení legendární Horňácké muziky Petra Mičky. Zahraje i držitel dvou cen Anděl Tomáš Kočko & Orchestr. Slavnosti vína a folklorní festival se uskuteční před zámkem Zlín.

„Zámecký ryneček má přinést mezigenerační dialog, protože kromě už zavedených cimbálových muzik vystoupí i děti a mladí folkloristé,” popsala Jana Kubáčová, ředitelka kulturního a kreativního centra Živý Zlín. „Město je hlavně vnímáno jako podnikatelské kvůli baťovskému odkazu. Folklor má ve Zlíně ale také své výsostné postavení a tato akce ho jen upevňuje,” dodala Kubáčová. V sobotu bude před zámkem živo od 13 do 21 hodin, v neděli pak od 13 do 19 hodin. Vstup je zdarma.

Během těchto dvou dnů vystoupí před zámkem více než dvě stě účinkujících. Mezi nimi nechybí například Bartošův soubor, Valašský soubor Kašava nebo Vonica a nedílnou součástí budou dětské soubory. Ve Zlíně zahraje v sobotu od 18 hodin také Tomáš Kočko & Orchestr, který svou hudbu pevně ukotvenou v moravské tradici koření folkem, rockem i metalovými riffy. Zároveň se pyšní pěti nominacemi na cenu Anděl, z nichž dvě proměnil. Návštěvníci se mohou těšit i na legendární Horňáckou muziku Petra Mičky, ta u zámku zahraje v neděli od 18 hodin.

Chuťové pohárky potěší deset pečlivě vybraných vinařství, z nichž velká část udržuje tradici již po řadu generací. Chybět nebudou ani gastronomické speciality, klasické moravské i zahraniční. Výborné víno tak doplní třeba kachní paštika, domácí frgály, ale i chutné burgery nebo sušený hmyz.

Zdroj informací: Kulturní a kreativní centrum Živý Zlín
Foto: Michaela Rubešová