Znečištění vzduchu v Indii dosáhlo vrcholu. V ulicích se objevují mobilní čističky vzduchu

Autor:

Před pár dny informovala média v Indii, že je úroveň znečištění v zemi velmi vážná. Úřady na to zareagovaly hned a na vytipovaných místech začaly zprovozňovat mobilní čističky vzduchu. Dvě takové se nachází také u legendárního monumentu Tádž Mahal. Bylo také řečeno, že budova bude na devět let obložena bahnem, aby se snížily dopady znečištění, které mají negativní vliv na slonovinové obložení stěn mauzolea.

Úroveň znečištění v zemi dosáhlo historického mezníku, tedy o 20 % více než je bezpečná norma Světové zdravotnické organizace. Smog byl dokonce 3. listopadu tak vysoký, že některá letadla musela být odkloněna, protože se na mezinárodním letišti v Dillí nedalo bezpečně přistát. Vláda tak vyhlásila nouzovou situaci a nařídila uzavření mnoha škol. V zemi se také rozmnožili brouci, kteří například svými exkrementy znečistili podlahu v Tádž Mahalu, která se tak změnila na zelenou. Kontaminovaná je i řeka Yamuna.

Mobilní čističky vzduchu, které se rázem staly jednou z nejdůležitějších věcí v Indii, dokáží za osm hodin vyčistit 1,5 milionu krychlových metrů vzduchu. Avšak je nutno podotknout, že se jedná pouze o dočasné opatření. Vláda bude muset vymyslet, a to co nejdříve, jak snížit smog nejen v hlavním městě, ale také v celé zemi, jistě to nebude jednoduchý úkol.

Foto: pixabay