Ztracený kontinent objevený pod Evropou

Autor:

V jižní Evropě byl nedávno objeven nový kontinent, který dosahoval před několika desítkami miliónů let rozlohy Grónska. Geologické důkazy odborného časopisu naznačují, že se kontinent pravděpodobně odtrhl od Francie, Španělska a následně severní Afriky. Vlivem pohybu zemských desek, které se vzájemě vytlačují, byl tento kus země stažen hluboko pod moře a tím se i ztratil. Skoro jakoby se jednalo o bájnou Atlantidu.

Většina Velké Adrii zanikla v zemském jádře a nebo se roztavila vlivem sopečných výbuchů na dně moře. Ta část, která přežila pomohla zformovat hory, které známe z oblasti Balkánu, Řecka, Itálie, ale i Turecka. Nové studie také dokazují, že se z Adrii ulomilo několik fragmentů, které můžeme spatřovat v dnešní Istrii, Benátkách nebo také v jižní Itálii.

Jedná se o opravdu unikátní objev, který by mohl přepsat i dějiny. Týmy geologů se několik let zabývaly dešifrováním chování mořského dna, aby nakonec nalezly ztracenou zemi. Samotné mořské dno je obrovskou záhadou a nejsložitější hádankou světa. Do oblasti se tak vydávají týmy z více jak 30 zemí světa, aby poodkryly další tajemství.

Foto: Shutterstock.com