Češi si na dovolenou zpravidla nepůjčují, pokud to jde, raději ji financují z úspor či běžných výdajů. Pokud na dovolenou nemají peníze, nikam nejedou.
Podle průzkumu pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, si někdy na dovolenou půjčilo jen necelých 5 % českých domácností. Polovina z těchto půjček jsou navíc menší částky do 10 000 korun.
Menší částku na dovolenou si půjčí spíše ženy, nad 10 000 korun si častěji půjčují muži. S věkem ani vzděláním se podíl lidí s půjčkami na dovolenou příliš nemění a jen o trochu častěji si půjčují lidé s nižším vzděláním oproti vysokoškolákům. Nejčastěji si na dovolenou půjčí rodiny se třemi a více dětmi (více než 11 % takových rodin) a to rovnou zpravidla i částku přes 10 000 korun.
„Velmi nízký podíl lidí, kteří si půjčují peníze na letní dovolenou pozorujeme v našich průzkumech již několik let v řadě. Zatímco v roce 2018 by si půjčku na dovolenou vzaly jen 2 % z dotazovaných domácností, v roce 2019 považovalo dovolenou za rozumný důvod k půjčce jen 6 % mladých lidí do 30 let. Z toho vyplývá, že pokud Češi na dovolenou nemají naspořeno, nebo ji nemohou financovat spolu s běžnými výdaji, zůstávají doma, nebo zvolí levnější alternativu,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.
Na dovolenou si půjčují častěji podnikatelé a živnostníci (více než 9 %), ze zaměstnanců pak lidé pracující ve veřejném sektoru (necelých 9 %) a v oboru finančních služeb (přes 8 %). Opět jde spíše o větší částky přes 10 000 korun. Půjčky za účelem dovolené si neberou lidé pracující na smlouvu o dílo nebo dohodu o provedení práce ani zaměstnanci v oborech IT, zemědělství a lesnictví. Větší náklonnost k půjčkám na dovolenou mají domácnosti, které utratí za zábavu a koníčky více než 30 % svého rozpočtu.
„Jako velmi problematické vidím naše zjištění, že za účelem dovolené si často půjčují lidé, jejichž příjem vystačí jen na nejnutnější výdaje a současně mají další půjčky nebo úvěry, z nichž některé už nyní nezvládají splácet. Jakkoli si jistě každý zaslouží odpočinek na dovolené, pořídit si ji v takové situaci na dluh je opravdu nerozumné, obzvlášť pokud je velké riziko, že půjčka na dovolenou se přidá k dalším nesplaceným dluhům, jejichž kumulace vede do dluhové pasti. Pokud se lidé již v této situaci nachází, základem je vždy komunikace s věřitelem a realistický pohled na vlastní finanční možnosti,“ dodává Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.
Zdroj informací: KRUK – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay