Tanec s obry aneb Kam vyrazit za velrybami

Autor:

Zdroj info: Invia; Foto: Pixabay

Pozorování velryb ve volné přírodě je nepopsatelně fascinujícím zážitkem. Existují místa, kam se můžete vydat a stát se tichými svědky mořských obrů, aniž byste narušili jejich teritorium.

Ze zdánlivě nevinné velrybí turistiky se během let stal velký byznys a každoročně vyráží za tímto adrenalinovým zážitkem na 13 milionů turistů. Zejména v Asii a Latinské Americe se hon na velryby začíná vymykat kontrole. Proč byste se měli vyhnout turistickým pastem a lodním honům na velryby? „Pravidelná přítomnost člověka u divoce žijících zvířat, má ve výsledku neblahý vliv na jejich přirozené chování. Velryby, v neustálém obležení výletních lodí, ztrácejí klid pro odpočinek, vyhledávání potravy, rozmnožování a v neposlední řadě pro tu nejdůležitější úlohu – péči o svá mláďata. Následky pak mohou být fatální…“ vysvětluje Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia, která také doporučila následující lokality, kde se můžete s velrybami setkat v jejich přirozeném prostředí bez toho, abyste jim škodili.

Doufejme, že v boji za práva a záchranu velryb zvítězí zdravý rozum nad penězi. Aby i příští generace mohly zažít nepřekonatelný pocit, když se z nekonečných vod oceánu vynoří obří velrybí tělo, svědek dob dávno minulých i němá připomínka rozpínavosti lidské rasy. Aby se i naše vnoučata mohla zaposlouchat do tónů milostné velrybí písně znějící uprostřed noci a ve dne se radovat z vodních gejzírů, rozrážejících poklidnou mořskou hladinu i radostné výskoky dovádějících mláďat.

Srí Lanka

Místní vody Indického oceánu jsou oblíbeným útočištěm majestátních kytovců. V rozmezí od ledna do dubna se vyskytují v těsné blízkosti pevniny v jižní části ostrova a můžete je pozorovat i ze břehu. Až vás přestanou bavit velkolepé buddhistické chrámy, sloni a popíjení čaje, vydejte se na pláž. Mezi vlnami vám možná zamává velryba.

Dominikánská republika

Na velkolepou podívanou se tu můžete těšit od listopadu do dubna. Právě v teplých vodách Karibiku přivádí na svět svá mláďata samice keporkaků. Roztomilí obři poprvé okusí mateřské mléko v nefalšovaném tropickém ráji, bohatém na kokosové palmy, panenské pláže, korálové útesy i romantické ostrůvky. Spatřit velrybu hrbatou je v době páření snadné. Mimochodem, zpívání keporkaků patří k nejkrásnějším zážitkům. Nejlepší lokalitou pro setkání s hrbáči je poloostrov Samaná na severovýchodě země.

Nový Zéland a Austrálie

Zaručeně nejdelší sezóna pro pozorování velryb se odehrává u Jižního ostrova Nového Zélandu. V podstatě je tu můžete spatřit v průběhu celého roku. Podobně je tomu i u západních břehů Austrálie. Sem každoročně od června do prosince migrují tisíce velryb z ledových vod Antarktidy. Spatřit je můžete třeba během treku na rozeklaném pobřeží Cape Leeuwin, Hamelin Bay nebo Cape Naturaliste. Odtud velryby pokračují na sever, kde v teplých vodách Polynésie přivedou na svět mladé.

Kanada

Ve vodách Pacifiku, podél pobřeží Vancouveru, se každoročně na jaře objeví na 20 tisíc velryb. Proto tady také probíhá jeden z největších světových výzkumů těchto mořských savců. Jedná se převážně o orcy, velryby šedé a keporkaky. To na východě Kanady, u města Québec v zálivu svatého Vavřince, se od června do září vyskytuje zejména populace modré velryby, plejtváka obrovského a keporkaka.

Zdroj informací: Invia, Travel Mag
Zdroj foto: Pixabay